Людина

Чому для підлітка так важлива думка оточуючих?

Для підлітків дуже важлива думка оточуючих. Вони гостро реагують на кількість “лайків” на сторінці в соцмережі, болісно переживають ігнорування однолітків до себе. І на це є причини. Вчені припускають, що залежність від чужої думки у підлітків пов’язана з певними фізіологічними та розумовими реакціями мозку, які досягають максимуму саме в підлітковому віці. Більше того, це відкриття неймовірно важливе і для дорослих, багато з яких неадекватно реагують на нешкідливі подразники, до прикладу – безневинне зауваження перехожого або роззява-водій, що перегородив вам дорогу.

Вчені з Гарвардського університету (США) стверджують, що підлітковий вік – це той період життя, коли людина найбільш залежна від чужої думки, і пов’язано це з фізіологічними змінами. У цей період часу в житті людини і так відбуваються численні соціокультурні зміни, до цього ще додається і трансформація мозкових функцій. Саме з цієї причини підліткам так важливо, що думають про них однолітки.

Під час випробування вчені хотіли перевірити, як підлітки реагують на найпростішу соціальну ситуацію – коли за ними спостерігають з боку. Чи правда, що навіть у такій ситуації молоді хлопці та дівчата відчувають незручність? Дослідження показало, що це правда. На думку дослідників, причиною такої реакції стає запізнілий розвиток особливого регіону головного мозку – медіальної префронтальної кори.

У дослідженні з вивчення емоційної реакції на соціальну оцінку взяли участь 69 підлітків у віці від 8 до 23 років. Дослідники розповіли учасникам, що тестують нову відеокамеру в апараті магнітно-резонансної терапії. Учасники повинні були дивитися на екран, де спалахували написи – “камера вимкнена”, “камера вімкнена”, “камера готується до вімкнення”. При цьому учасникам сказали, що в момент, коли загориться напис “камера вімкнена”, однолітки тієї ж статі зможуть спостерігати за ними. Але секрет полягав у тому, що насправді ніякої камери в апараті МРТ взагалі не було.

Дослідники були здивовані отриманими результатами. Виявилося, що підліткам досить просто того, що вони думають, ніби на них хтось дивиться для порушення цілого ряду емоційних, фізіологічних і нервових реакцій. Зокрема, усвідомлення того, що за ними стежать змушує підлітком нервувати, відчувати сором і незручність – все через те, що кожен хотів підсвідомо сподобатися одноліткам. І така реакція досягає свого піку саме в підлітковому віці – молодші та старші реагують на такі соціальні ситуації менш гостро.

Учені також відзначили у підлітків функціональний зв’язок між префронтальної корою головного мозку і смугастим тілом (corpus striatum), областю мозку, яка відповідає за формування умовних рефлексів, поведінкових реакцій, м’язового тонусу. Вчені з Гарвардського університету вважають, що саме цей зв’язок між префронтальної корою і смугастим тілом є тим каналом, який формує специфічну залежність підлітків від соціальної оцінки. Не виключено, що це допоможе пояснити чому підлітки схильні до необдуманих вчинків і ризикованих поведінок в компанії своїх однолітків.

Натхнення: rnd.cnews.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button