Земля

Чому ліси – не “легені планети”

Існує думка, що саме ліси відповідають за виробництво кисню на землі і без них наша атмосфера стала б непридатною для життя. Чи так це насправді?

Image by jplenio from Pixabay

Міф про те, що ліси — зелені «легені» нашої планети, — здається, вже міцно укорінився в нашій свідомості. Великомасштабна вирубка лісів і пожежі, і правда не приносять нічого хорошого, але з інших причин. Перш за все ліси – будинок для величезної кількості співіснуючих видів тварин і рослин. Тому при знищенні лісів страждає все життя, що мешкає в них.

Вважається, що саме ліси відповідальні за появу кисню в атмосфері Землі, оскільки в процесі фотосинтезу вони перетворюють вуглекислий газ і воду в глюкозу і кисень, який виділяє в атмосферу. Але не варто забувати, що рослини ще й дихають. При диханні в цих організмах витрачається кисень і утворюється вуглекислий газ. Причому дихають рослини і вдень, і вночі. В результаті значна частина O2, що утворилася в ході фотосинтезу, витрачається на клітинне дихання, а решта йде на розкладання мертвої органіки і дихання тварин, що мешкають в лісах.

Звідки ж тоді береться той кисень, яким ми дихаємо? Левову його частку створює фітопланктон. Це фотосинтезуючі організми, що мешкають на невеликій глибині, куди доходять сонячні промені. Вони так само виділяють кисень в результаті фотосинтезу і поглинають його в ході дихання, як рослини. Однак цей газ не витрачається на розкладання органічних залишків, адже у воді він розчиняється досить погано, тому аеробні бактерії не люблять харчуватися океанічною органікою.

Замість цього мертвих рослин і тварин переробляють анаеробні мікроорганізми, яким не потрібен кисень для підтримки життєдіяльності. Крім цього, кисень може утворюватися у верхніх шарах атмосфери завдяки деструкції водяної пари під дією сонячного ультрафіолету. Згідно з дослідниками, зміна вмісту атмосферного кисню – дуже тривалий процес, який може займати сотні і навіть тисячі років. Фотосинтезуючі рослини на суші вносять в нього дуже невеликий внесок, тому скорочення їх площі так слабо впливає на кількість O2 в атмосфері. Але ліси грають безліч інших важливих ролей – крім усього іншого, вони служать свого роду “кондиціонерами” для окремих частин планети, охолоджуючи їх.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button