Земля

В Арктиці за останні 10 років спостерігали рекордну кількість блискавок

Міжнародна команда вчених показала, що за останнє десятиліття кількість ударів блискавок в Арктиці зросла в 3 рази. Імовірно, це пов’язано з глобальним потеплінням. Стаття про відкриття опублікована в журналі Geophysical Research Letters.

У більш холодних частинах планети блискавки набагато рідше зустрічаються – через холод вологість повітря досить низька, що заважає накопиченню електричного заряду внаслідок тертя кристаликів льоду в хмарах. У новій роботі дослідники виявили, що в міру підвищення середньої температури повітря через глобальне потепління в Арктиці кількість ударів блискавки зростає величезними темпами.

Попередні дослідження показали, що температура в Арктиці зростає приблизно втричі швидше, ніж у решті світу. Збільшення кількості ударів блискавки дослідники з США і Нової Зеландії помітили при аналізі даних Всесвітньої мережі визначення місця розташування блискавок (World Wide Lightning Location Network /WWLLN). Вони підрахували кількість ударів блискавок у північних районах Канади, Сибіру, Аляски та Північного Льодовитого океану — регіонах, які здебільшого перевищують 65 градусів північної широти.

Виявилося, що середнє число ударів блискавки в рік за 2010-2020 роки в цих регіонах зросла приблизно з 18 000 до більш ніж 150 000. Потім вчені скорегували ці дані, взявши до уваги інтенсивність ударів блискавок у всьому світі. Результати залишилися колишніми, але порівняння показало, що якщо в 2010 році удари блискавок в Арктиці становили 0,2% всієї кількості атмосферних розрядів у світі, то в 2020 році ця цифра стала дорівнює вже 0,6%.

За словами дослідників, результати їх роботи говорять не тільки про зміну земного клімату у відповідь на збільшення температури повітря, але і служать застереженням для жителів приполярних регіонів, адже зростання кількості ударів блискавок може вплинути на інтенсивність лісових пожеж.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments