Земля

Павуки ще жахливіші, ніж вважалося раніше

Павутина це справжній шедевр архітектури. Шовкові нитки павутини по міцності на розрив можна порівняти з легованою сталлю. Адгезійні властивості павутини залежать від рухів жертви, що потрапила у неї. І все ж, для багатьох павуків, які сплели свою павутину, вона ще й їстівна.

І, як виявилося, павутина має ще одну властивість: вона насправді приваблива для тієї жертви, для якої її зплели. Нещодавно проведене дослідження показало, що павутина успішно виконує своє основне призначення – ловити жертви. І не тільки тому, що вона липка, і не тому, що міцна, і не за рахунок свого унікального переплетення … але і завдяки своїй чутливості до самої електрики.

Так-так. Згідно з науковими результатами, павутина і позитивно заряджені предмети, такі, як, наприклад, комахи, що пролітають повз, вірогідно, притягують один одного. Все-таки, рухомі крила комах не просто утримують своїх володарів в повітрі, вони ще й при цьому виробляють електрику. Бджоли здатні генерувати електричні заряди напругою до 200 вольт – цього цілком достатньо, щоб відокремлювати пилок від тичинок квітки. А павутина здатна використовувати це в своїх цілях за рахунок своїх властивостей, геніально з точки зору еволюції і в той же час майже непомітного – вона ловить жертву, фактично всмоктуючи її. Це до питання про тваринний магнетизм і чуттєву привабливість.

У рамках дослідження, результати якого були опубліковані в збірнику наукових доповідей Scientific Reports, вчені з Каліфорнійського університету в Берклі Віктор Мануель Ортега-Хіменес (Victor Manuel Ortega-Jimenez) і Роберт Дадлі (Robert Dudley) вивчали чутливість павутини до електростатичного заряду комах і крапель води. В основу цієї роботи було покладено більше раннє дослідження, в результаті якого була визначена ступінь деформації павутини від потрапляння в неї жертв. Ми знаємо (або вважаємо, що знаємо), що для піймання жертви павутина здатна міняти свою форму. І питання полягає в тому, як вона це робить.

Вчені думали, що, можливо, вся справа в електриці. А ще вони вважали, що, ефект почасти можна пояснити якимось елементом гри. Як пише видання Live Science, одного разу, коли Ортега-Хіменес грав з дочкою, він подумав, що електрика може служити засобом для лову предметів – у них була дитяча «чарівна паличка», заряджена електростатичним зарядом – вона притягує легкі предмети, і ті шлейфом слідують в повітрі за нею. Тоді вони з дочкою провели паличкою біля павутини, і та у відповідь змінила форму.

Тому Ортега-Хіменес і Дадлі вирішили перевірити ефект «чарівної палички» в лабораторних умовах. Вони зібрали всю павутину на території університетського кампусу в Берклі – це була павутина павука-хрестовика або садового павука. Вчені провели серію експериментів, щоб перевірити реакцію павутини на пролітаючі повз предмети, точніше – на пролітаючих бджіл, звичайних зелених мух, дрозофіл, тлю і на довершення ще й краплі води.

І що ж вони виявили? Виявилося, що павутина і позитивно заряджені літаючі предмети притягують один одного. Наприклад, тонкі шовкові нитки павутини вигиналися у напрямку один до одного в тому місці, де зверху наближалася падаюча бджола, що, швидше, було схоже на те, як павутина затягує бджолу. На відеозаписах, на яких були зняті позитивно заряджені комахи і краплі води, що летіли вниз у напрямку до павутині, було видно «стрімке і значне тяжіння, яке чинила павутина». Як зазначили вчені, нитки павутини, розташовані радіально і особливо по спіралі, швидко притягувалися до наелектризованих тіл». У контрольних дослідах, в яких використовувалися комахи і краплі води без електричних зарядів, такої зміни форми павутини не спостерігалося.

При цьому та деформація павутини, яка спостерігалася при проведенні експерименту, була значною: по довжині вона становила майже половину довжини самих комах.

«Наші експерименти явно продемонстрували, що позитивно заряджені комахи викликають швидке тяжіння ниток павутини павуків-хрестовика. І, як підкреслюють вчені, це побічно підтверджує висунуту до цього гіпотезу про те, що статичні заряди, якими володіють комахи, підвищують здатність павутини павуків-кругопрядов захоплювати здобич ». Якщо висловлюватися більш простою мовою, тепер уявити себе жертвою павука стало ще страшніше, ніж раніше.

Натхнення: inosmi.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button