Наука

Чому Пізанську вежу не можуть знищити навіть потужні землетруси

Пізанська вежа вважається однією з найбільш нестійких будівель в світі завдяки своєму нахилу — і все ж вона от вже 700 років переживає землетрус за землетрусом, залишаючись неушкодженою. Нещодавно вчені нарешті з’ясували, як їй це вдається.

Протягом багатьох років Італію стрясали землетруси різного ступеня тяжкості. Особливо сильні поштовхи були зафіксовані в центральній частині, оскільки там проходить розлом євразійської та африканської тектонічних плит. Під час землетрусів цілі квартали перетворювалися на руїни, проте одна історична будівля дивним чином вціліла. Так-так, мова йде про знамениту Пізанську вежу.

Довгий час вчені не могли зрозуміти, чому ця споруда (на перший погляд дуже крихка) виявилася настільки довговічною. Однак тепер ситуація почала прояснюватися. Як відомо, башта була збудована на м’якому ґрунті в 1372 році, і на протязі всієї історії інженери вважали, що рано чи пізно нахил випрямиться. Проте в 1964 році італійський уряд забив тривогу і запросив громадську допомогу, побоюючись, що вежа скоро впаде. З тих пір фахівці запропонували безліч ідей, від застосування рідкого азоту до заміщення ґрунту, але ці заходи не потрібні: вежа спокійно пережила землетрус потужністю 6,0 балів за шкалою Ріхтера.


Реставратори працюють неподалік від Пізанської вежі (1928 рік)

Виявилося, що м’який ґрунт є частиною «щита», що захищає вежу від трясіння землі. Інші два — її висота (55 метрів) і міцність мармуру, з якого вона була побудована. Всі разом ці елементи змінюють характеристики будівлі так, що вона практично не вступає в резонанс під час землетрусів.

«За іронією долі саме ґрунт, що викликав нахил вежі, убезпечував її від руйнування всі ці роки», говорить Джордж Мілонакіс з Брістольського університету, який проводив дослідження разом з італійськими вченими.
У 2013 році дослідники за допомогою лазерного сканування створили 3D-мапу будинку і навколишнього ландшафту — виявилося, що у будівлі, яка простояла 700 років, все ще є чим здивувати вчених!

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button