Людина

Чому жінки в середньому живуть довше за чоловіків

«Не тільки у нас, людей, але і у інших ссавців перевага на боці представниць жіночої статі: вони в середньому живуть довше за чоловіків. Вчені, ймовірно, розгадали загадку різної тривалості життя», — повідомляє німецьке видання Die Welt.

«Якщо запитати літніх людей про секрет їх довгого життя, вони найчастіше відповідають: здорове харчування, трохи спорту, мало алкоголю і багато води. Одну річ вони не згадають: хромосоми. Але саме з ними, ймовірно, пов’язано те, чому серед ссавців представниці жіночої статі живуть, як правило, довше своїх родичів чоловічої статі».

Особливу роль при цьому відіграє наявність двох X-хромосом — принаймні, такий результат дослідження вчених з Університету Нового Південного Уельсу в Сіднеї.

«У ссавців самці мають одну X-хромосому і одну Y-хромосому, при цьому самки мають дві Х-хромосоми, — пояснює видання. — У птахів, наприклад, все навпаки: у самців дві Z-хромосоми, в той час як у самок одна Z-хромосома і одна W-хромосома. Тобто у цих видів перевага на боці самців».

«Так звана гомогаметність, наявність двох однакових хромосом, ймовірно, відіграє вирішальну роль в тривалості життя. Адже таким чином важлива спадкова інформація є у двох варіантах. Якщо одна версія піддасться несприятливій мутації, здоровий варіант компенсує пошкодження».

«Ця гіпотеза вже давно висловлювалася дослідниками. Тепер її перевірили вчені з Австралії. Для цього вони вивчили тривалість життя в цілому 229 видів тварин.

«Ми проаналізували дані не тільки про приматів, інших ссавців і птахів, але також про рептилії, риб, амфібії, павукоподібних, тарганів, коників, жуків, метеликів і молі», — пояснила в повідомленні для ЗМІ автор дослідження і біолог Зої Ксірокостас». «Дійсно аналіз показав, що у всьому тваринному світі представники статті з двома однаковими статевими хромосомами живуть довше — в середньому на 17,6%».

«Вчені були здивовані тим, що гомогаметні самці (наприклад, у птахів) живуть в середньому на 7,1% довше самок, при цьому гомогаметні самки (наприклад, у людей) живуть майже на 20,9% довше чоловіків. Гетерогаметні чоловіки з двома різними статевими хромосомами знаходяться у подвійно невигідному становищі: вони не тільки живуть менше за жінок, але також програють в порівнянні з гетерогаметними самками і вмирають раніше їх», — зазначає видання.

«Чому ж сильна стать так обділена? З одного боку, на думку вчених, Y-хромосома гетерогаметного самця може бути менш розвинутою у порівнянні з його гомогаметними родичами. З іншого, на жінок може позитивно впливати жіночий статевий гормон естроген. Адже вже відомо, що він активує фермент теломераза, який оточує хромосоми і ДНК. Або ж, по-третє, причина може полягати в тому, що самці беруть участь у більш сильній сексуальній конкуренції, ніж самки. Вони змушені йти на відносно великі ризики і брати участь у небезпечних боях для продовження роду», — пише Die Welt.

Джерело: Die Welt

Кнопка «Наверх»