Людина

Скорочене життя чоловіків пояснили хромосомою

Вчені з Університету Нового Південного Уельсу (Австралія) з’ясували, що чоловікам зумовлено вмирати раніше за жінок: виявилося, що справа не в способі життя, а в особливостях Y-хромосоми.

Дослідники спробували розкрити таємницю укороченого життя представників чоловічої статі, для чого протестували гіпотезу, згідно з якою Y-хромосома не здатна повною мірою захистити організм з гетерогаметною статтю (XY) від шкідливих мутацій в Х-хромосоми. Річ у тім, що у самок багатьох тварин є дві X-хромосоми, тобто дві копії статевих генів, тому дефектна ДНК може компенсуватися наявністю нормальної.

В такому випадку небезпечні наслідки наявності чоловічий (або жіночої у птахів, рептилій і комах) хромосоми повинні спостерігатися у всіх тварин гетерогаметної статті. Австралійські фахівці проаналізували дані про тривалість життя не тільки приматів, інших ссавців і птахів, але і рептилій, риб, амфібій, павукоподібних, тарганів, коників, жуків, метеликів і метеликів. У результаті виявилося, що особини з гетерогаметною статтю схильні вмирати в середньому на 17,6% раніше гомогаметних тварин.

Дослідники також виявили аномалію, яку поки неспроможні пояснити: у тварин з чоловічим гетерогаметною статтю самки живуть на 21% довше самців, а у тварин з жіночим гетерогаметною статтю (птахи і комахи) самці обганяють самок лише на 7%. Причиною цього можуть бути такі фактори, як побічні ефекти статевого відбору, ступінь деградації Y-хромосоми, а також динаміка тіломер.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»