Здоров'я

Чому кава вас не бадьорить, а стомлює?

Кава сама по собі не робить людей втомленими, все залежить від реакції організму на кофеїн, і після напою людина може відчувати не бажану бадьорість, а сильне стомлення, тривожність і проблеми зі сном.

Більшість людей, які вживають каву щодня, роблять це, щоб збільшити свою енергію і поліпшити свою увагу, здатність концентруватися. Кофеїн об’єктивно є найбільш вживаним стимулятором у світі. Однак впливає він на всіх неоднаково. Деякі, наприклад, можуть випити кілька чашок протягом дня і не відчувати сильного збудження. Інші можуть відчути побічні ефекти після вживання однієї чашки кави (чашка кави в середньому містить близько 80-100 мг кофеїну).

Тому не варто дивуватися, якщо кава, яку ви п’єте, щоб підбадьоритися, навпаки, змусить відчувати себе втомленим, але при цьому не здатним розслабитися з-за постійної напруги. Чому ж так відбувається?

Кофеїн впливає на аденозинові рецептори в мозку. Аденозин – це хімічна речовина мозку, яке впливає на цикл сну і неспання: його рівень збільшується під час неспання і зменшується під час сну. Зазвичай молекули аденозину зв’язуються зі спеціальними рецепторами в головному мозку, що уповільнює його роботу при підготовці до сну. Однак кофеїн, зв’язуючись з молекулами аденозину, блокує його. Таким чином, мозок виявляється не здатний адекватно оцінити рівень аденозину в організмі, тому, наприклад, у ситуації, коли треба засипати, людина не може заснути. І навпаки, коли дія кофеїну закінчиться, може виникнути приступ сильної сонливості, і це може відбутися в найневідповідніший час.

До кофеїну розвивається звикання. У людей, які регулярно споживають каву та інші напої з кофеїном, може розвинутися толерантність (звикання). Це пов’язано з його впливом на рецептори головного мозку та особливості гормонального виробництва в організмі. Наприклад, експерименти показують, що люди, які починають пити каву щодня, через деякий час перестають реагувати на неї прискореним серцебиттям. Щоб відчувати підбадьорливий ефект кави, в її споживанні корисно робити перерви.

Кофеїн підвищує рівень цукру в крові. Вплив кави на рівень цукру в крові залишається предметом суперечок для дослідників. Існують дані про те, що з’єднання кави можуть покращувати метаболізм глюкози і знижувати ризик діабету 2 типу. Водночас відомо, що існує і зворотна реакція організму на кофеїн, який може впливати на метаболізм глюкози, приводячи до підвищення рівня цукру в крові. Люди з високим рівнем цукру в крові можуть відчувати головні болі, втому, проблеми з концентрацією уваги, підвищену спрагу або часте сечовипускання, поки рівень цукру в крові не нормалізується.

Інші можливі негативні ефекти кави. Вживання кофеїну може сприяти розвитку порушень, що впливають на рівень енергії людини, її утоми та стомлюваність.

Безсоння. Люди, які п’ють каву у другій половині дня, або вживають багато кофеїну (не тільки з кавою), можуть відчувати проблеми з засипанням.

Тривожність. Кофеїн в каві цілком здатний чинити несприятливий вплив на психічне здоров’я людей. Високі дози кофеїну (більше 400 мг на день) провокують нервозність. У людей з панічними розладами і депресією високі дози кофеїну можуть викликати пов’язані з тривогою симптоми.

Інші можливі негативні наслідки вживання кави включають в себе:

  • підвищене занепокоєння,
  • запаморочення,
  • головні болі,
  • зневоднення,
  • біль у животі,
  • часте сечовипускання.

Натхнення: www.medikforum.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button