Людина

Чому кожна людина відчуває запахи по-своєму?

Спостереження за мишами-“близнюками” показали, що нюх визначається не тільки відмінностями в пристрої “генів нюху”, але і тим, які запахи тварина або людина відчували в минулі роки і дні життя.


“Стало зрозуміло, що роль генів у формуванні тканин носа залишається дуже високою, але при цьому навколишнє середовище вносить в розвиток почуття нюху не менший внесок. Ми виявили, що поведінка і властивості нюхових клітин залежать не тільки від генів, але і історії життя їх власника”, — розповідає Фабіо Пейпс (Fabio Papes) з університету міста Кампінас (Бразилія).

Людський ніс містить мільйони нервових клітин, що відповідають за розпізнавання різних запахів. Ці клітини постійно оновлюються протягом усього життя людини, і серйозні порушення в роботі нервової системи, такі як хвороба Альцгеймера, частіше всього проявляють себе в тому, що нюхові нейрони гинуть і люди втрачають здатність відчувати запахи, або ж їх сприйняття спотворюється.

Велика кількість типів нюхових рецепторів — всього їх близько тисячі — заважає вченим зрозуміти, чому вміння розрізняти запахи помітно відрізняється у різних людей, незважаючи на мінімальні відмінності в структурі ДНК, розповідає Пейпс. З цієї причини дослідники сперечаються, чи впливають умови, в яких живе людина, на її здатність розрізняти запахи, або відмінності обумовлені тільки генами.

Команда Пейпса придумала дотепну методику для пошуку відповіді на це питання, простеживши за тим, як нервові клітини носа мишей з однакових і різних генетичних ліній реагують на різні запахи.

Для цього дослідники виростили кілька груп мишей, частина з яких жила в клітинах з однаковим типом запаху, а інші – у вольєрах з чотирма різними ароматами. Коли миші зросли, вчені витягли нюхові нейрони з їх носа, розмножили їх і вивчили, які білки, що розпізнають запахи, були присутні в різних типах клітин мишей.

Як виявилося, миші з клітин з різними запахами мали неоднакові набори білків, що відповідають за розпізнавання запахів, незважаючи на те, що у них були ідентичні гени. Відмінності в їх роботі зберігалися протягом декількох тижнів або навіть місяців, і вони змінювалися при попаданні в клітини з новими типами запахів.

Зміни в концентрації цих білків під дією різних запахів, які людина або миша сприймали в минулому, за словами Пейпса, і є причиною того, чому кожен з нас володіє унікальним і постійно мінливих нюхом.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button