Здоров'я

Чому комарам подобається саме ваша кров?

У фільмах вампіри кровожерливо п’ють людську кров, але в житті близький контакт з кровопивцями — укус комара, який одноразово висмоктує з нас 0,01 мл. В кращому випадку наслідком такого контакту стане сверблячий пухир, в гіршому — небезпечний вірус. І це одна з причин уникати комарів. Але чому ж одні люди привертають комарів більше інших, і що ми можемо зробити?

Почему комарам нравится именно ваша кровь?

«Кожен з нас або особисто випробував, або чув від друзів і знайомих заяви типу: «Комарі мене обожнюють» або «У мене кров солодка, — говорить доктор наук Шеннон Беннет, куратор лабораторії мікробіології Каліфорнійської академії наук. — Теорій безліч, але докази по більшій частині анекдотичні».

У число найбільш популярних теорій входить твердження, що наша привабливість для комарів визначається тим, що ми їмо. Мушу вас розчарувати: можливо, з’їдений часник і відлякає вампіра, як це зображується у фільмах, але комар не зверне на запах часнику ні найменшої уваги. Правда, є кілька досліджень, які підтверджують, що комарам подобається кров людей, які випили пива. Швидше за все, причина — в наших гена і генах комарів, чия еволюція відбувалася паралельно нашій.

Беннет приводить в приклад недавнє британське дослідження, в якому брали участь однояйцеві і різнояйцеві близнюки, мета якого з’ясувати, чи є одні люди привабливіші для комарів на підставі індивідуального запаху. Дослідники розташували комарів у формі букви Y — одна група комарів була спрямована в бік однояйцевих близнюків, інша — в бік двохяйцевих близнюків або просто в простір. Вони направили повітряну струмінь проти руху комарів, щоб подивитися, куди ті кинуться.

Вчені прийшли до висновку, що, якщо комарі ласували кров’ю одного з однояйцевих близнят, вони з найбільшою ймовірністю не залишали без уваги і другого, з чого можна зробити висновок, що люди, на 100% генетично ідентичні, являють собою найбільш ласу мішень для комарів. Тепер ученим залишається тільки з’ясувати специфічні запахи, на які реагують комарі. «Якщо нам вдасться встановити компоненти геному, відповідальні за привабливість для комарів, нам легше буде зрозуміти, на які конкретні запахи вони реагують», — робить висновок Беннет. Мета — у тому, щоб винайти більш ефективні репеленти, включаючи індивідуалізовані, засновані на геномі конкретної людини. Беннет припускає, що настане той день, коли репеленти відійдуть у минуле, і ми зможемо прийняти таблетку, яка захистить нас від кровопивць.

Дослідження особливо актуальні з урахуванням тих хвороботворних вірусів, які комарі переносять. Вид комара Aedes aegypti, наприклад, переносить вірус жовтої лихоманки, лихоманки денге та навіть вірус чикунгунья, що лютує в даний час в країнах Карибського басейну. Ще один спосіб боротьби з кровопивцями — позбавити їх здатності до розмноження — комарі відкладають яйця в стоячій воді, в теплому кліматі, і розвиваються личинки в повноцінного переносника вірусів за один тиждень. Тому Департамент охорони здоров’я настійно рекомендує позбавлятися від стоячої води, будь то підставки під квіти, кришки для джакузі або жолоби для стоку води на даху.

Натхнення: zdorovie.com


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button