Головна / Людина / Чому ми не будемо жити більше ста років

Чому ми не будемо жити більше ста років

Час швидкоплинний. А з віком починає йти ще швидше. Те, що здавалося вічністю в 8 років, здається п’ятьма хвилинами на порозі вісімдесяти. Сьогодні середня тривалість життя в різних країнах світу варіюється від 83 років у Японії до 48 років, в Бурунді (Африка). Всі ми хочемо думати, що в майбутньому людина буде жити набагато довше, наприклад, 120, а то й 130 років. Такої думки дотримується засновник компанії Space X Ілон Маск, а засновник і власник Alibaba Джек Ма і зовсім вважає, що люди будуть жити не менше двохсот років. Але що, якщо вони помиляються, і ми вже досягли межі для свого виду?

Причини, за якими люди можуть жити понад 120 років

Почнемо з того, що одним з ключових чинників збільшення тривалості життя є зниження дитячої смертності. У 1800 році 43% новонароджених в світі вмирали, не досягнувши п’ятирічного віку. У 1960 році рівень дитячої смертності становив вже 18,5%. А в 2015 році, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, цей показник склав 4,3%.

Також показники смертності сильно змінилися з 19-го століття. 50-річний чоловік, який жив в Англії або Уельсі в 1850 році, міг розраховувати прожити ще 20 років. Сьогодні ж очікувана тривалість життя для 50-річного чоловіка збільшилася на додаткових 33 роки. Досягнення медицини за останні століття і доступ до медичних установ допомогли збільшити показники виживаності в різних віках.

Враховуючи технологічний і науковий прогрес, сьогодні багато хто не виключають, що тривалість життя в майбутньому збільшиться. Так, на думку Джека Ма в найближчі три десятки років вчені знайдуть спосіб значно продовжити термін життя. Також китайський мільярдер не виключає, що ми дізнаємося секрети безсмертя. Як аргументи Джек Ма наводить сучасні технології і перехід на триденний робочий тиждень по 4 години.

Почему мы не будем жить больше ста лет
Джек Ма і Ілон Маск на Всесвітній конференції по штучному інтелекту в Шанхаї

Ілон Маск теж вважає, що 70-80 років це не межа. Засновник Space X дивиться в майбутнє з меншим оптимізмом, ніж Джек Ма, однак, вважає, що розвиток технологій, в тому числі, штучного інтелекту, зможе значно продовжити середню тривалість життя вже через 30-40 років.

Мільярдери-ентузіасти не єдині, хто пророкує збільшення тривалості життя. Їх думки також дотримуються деякі вчені, оскільки згідно з даними дослідження, опублікованого в 2017 році в журналі Gerontology, переконливих доказів того, що ми досягли межі тривалості життя людини немає.

Таким чином, правильне харчування, дотримання режиму праці і відпочинку, гарний стан навколишнього середовища і міцні дружні і сімейні узи, поряд з розвитком технологій і появою штучного інтелекту, цілком можуть позитивно позначитися на тривалості життя в майбутньому.

Чому люди не можуть жити більше ста років

І все ж існує і протилежна точка зору, прихильники якої вважають, що представники нашого виду навряд чи будуть жити більше ста років. Всьому виною старіння, адже воно безпосередньо пов’язане зі здоров’ям. Зрештою, хіба люди не живуть довше саме тому, що вони здоровіші? Старіння ж приносить з собою нові проблеми зі здоров’ям, які дуже добре знайомі всім, хто піклується про літніх родичів або сам стає старше.

Якщо люди живуть довше, підтримка здоров’я в довгостроковій перспективі вимагає особливої уваги до здорових звичок, починаючи з дитинства. На думку вчених зі Стенфордського університету, що займаються вивченням проблем, пов’язаних зі старінням, нам необхідно сконцентруватися на продовження здорового життя, а не збільшення її тривалості як такої.


Тривалість життя в різних країнах світу

До того ж, припущення про те, що тривалість життя конкретної людини також збільшується разом зі збільшенням середньої тривалості життя, вводить громадськість в оману. Так, на думку деяких вчених, безпечне середовище та кращі умови життя сьогодні є більш значними факторами, що сприяють збільшенню тривалості життя людини, ніж навіть досягнення сучасної медицини.

А ще, не виключено, що ми з вами досягли межі тривалості життя. Так, згідно з даними Управління національної статистики Великобританії, очікувана тривалість життя в 2015-2017 роках перестала збільшуватися вперше з 1982 року.

Недавнє дослідження, опубліковане в Proceedings of the National Academy of Sciences біологом зі Стенфордського університету Шріпадом Тулджапуркаром, показало, що середня тривалість життя серед тих, хто переступив позначку 65 років, збільшується на три роки через кожні 25 років. Це означає, що люди можуть жити в середньому на шість років довше, ніж їх дідусь і бабуся. Це здорово, але мова йде про шість років, а не 26 і більше.

Яким прогнозам вірити

Як би принадно не лунали промови про життя довжиною в 120 або 200 років, особисто мені ця перспектива бачиться досить сумнівною. Для того, щоб вести здорове і повноцінне життя потрібне чисте повітря, якісні продукти харчування та доступ до сучасної медицини. Не кажучи вже про доступ до сучасних технологій. І давайте не будемо забувати про проблеми, пов’язаних зі зміною клімату, адже вони безпосередньо пов’язані з тривалістю життя.

Однак, незалежно від того, яке майбутнє чекає представників нашого виду, кожен з нас вже сьогодні може зробити своє життя більш комфортним і здоровим. А це, в свою чергу, буде сприяти збільшенню тривалості життя. Здорове і різноманітне харчування, сон і регулярні фізичні вправи — ось найбільш надійні та перевірені на сьогодні способи зробити ваше життя більш приємною і довгою.