Людина

Чому ми так часто прокидаємося ночами

Нещодавнє відкриття ізраїльських вчених може мати серйозні наслідки для профілактики синдрому раптової дитячої смерті, а також апноє, короткочасної зупинки дихання уві сні.

Вчені заявляють, що їм вдалося виявити причину, по якій люди уві сні іноді прокидаються на короткий час. Це відкриття може мати серйозні наслідки для профілактики синдрому раптової дитячої смерті і апноє, короткочасної зупинки дихання уві сні.

Дослідження, результати якого нещодавно були опубліковані в журналі Science Advances, було присвячено так званим мікропробудженням, тобто моментів, коли людина підсвідомо прокидається на період від кількох секунд до хвилини. Вченим вдалося виявити зв’язок між цими періодами і активністю нейронів у головному мозку.

«У минулому велися великі дебати про те, чому у сні у людей досить часто відбуваються такі мікропробудження, – сказав один з авторів, Ронні Бартч з ізраїльського університету Бар-Ілан в інтерв’ю IFLScience. – Ми висунули гіпотезу, згідно з якою пробудження під час сну викликано феноменом нейронного шуму в головному мозку».

Нейронний шум – це активність наших нейронів мозку в стані спокою. Дослідники виявили, що випадковий нейронний шум здатний доводити збудження нейронів, що відповідають за пробудження, до позначки вище певного рівня, хоча і на дуже короткий період. В результаті у кожної людини відбувається кілька таких мікропробуджень під час нічного сну.

«Мікропробудження можуть тривати від однієї секунди до хвилини, – сказав Бартч. – Зазвичай вони бувають дуже короткочасними, і людина не пам’ятає про них, коли прокидається вранці. Проблема в тому, що якщо вони тривають занадто довго, ми починаємо прокидатися, і далі з нами відбуваються різні речі».

Цікаво, що цей ефект вперше був виявлений не у людей, а у рибок даніо-реріо. Хоча це може здатися трохи дивним, даніо-реріо, як відомо, є ектотермами, тобто вони підтримують температуру свого тіла на рівні навколишнього середовища.

«Це дуже схоже на поведінку новонароджених немовлят, які також проявляють властивість ектотермії, – сказала керівник дослідження Хіла Двір з того ж університету Бар-Ілана. – Що стосується мікропробуджень, у рибок даніо-реріо вони відбуваються дуже схоже на те, як це буває у людей».

Найголовніше у всій цій історії – це роль, яку грає температура для немовлят. Існує лінійна залежність: більш високі температури з більшою ймовірністю зменшують кількість нейронних шумів, що призводить до скорочення числа мікропробуджень уві сні. І навпаки, більш низькі температури викликають почастішання цих пробуджень.

І це важливо, оскільки результати дослідження можуть мати серйозні наслідки для розуміння синдрому раптової дитячої смерті і зупинки дихання уві сні. Якщо дитина спить в більш теплій кімнаті, вона з більшою ймовірністю уникне неприємних інцидентів. Наприклад, її голова не виявиться повністю закритою ковдрою, що може призвести до гіпоксії, тобто нестачі кисню в мозку. При більш низькій температурі сон немовляти може бути менш міцним, іншими словами, він більш чутливий до подразників.

Результатом дослідження може стати поява нового покоління снодійних препаратів, а саме медикаментів, спрямованих на зниження нейронного шуму і поліпшення якості сну у дорослих людей. Крім того, можна буде створити ліки, які, навпаки, підсилюють нейронний шум і можуть допомогти знизити ризик таких небезпечних явищ як синдром раптової дитячої смерті і апноє уві сні.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button