Земля

Чому нове відкриття біологів ставить хрест на пошуках інопланетного життя?

Вулкан Даллол в північній Ефіопії — одне з найбільш інопланетних місць на Землі, чий розпечений пейзаж оточує неземна зелень і яскравий жовтий колір гідротермальних басейнів, вважаються одними з найбільш екстремальних середовищ на нашій планеті. Незважаючи на всю свою мальовничість, околиці вулкана є вкрай небезпечним місцем для існування навіть тих живих організмів, які вже давно і успішно змогли пристосуватися до виживання в надгарячих і кислих умовах деяких місць нашої планети. Як повідомляє інформаційний портал livescience.org саме цей факт може докорінно змінити уявлення вчених про можливість наявності життя на інших планетах, повністю перекресливши надії людства на пошук «братів по розуму».

Чи є життя на інших планетах?

Для того, щоб з’ясувати, чи може існувати життя в одному з найбільш екстремальних місць нашої планети, дослідники взяли проби з кількох басейнів води, розташованих поблизу вулкана Даллол. Відомо, що місцеві водойми, які містять високу концентрацію солі, відрізняються один від одного рядом важливих параметрів, серед яких найбільш значущими виступають температура, кислотність та лужність. В ході проведення хімічного аналізу водойм з’ясувалося, що деякі з них переповнені хлоридом натрію, в той час як інші містили високу концентрацію солі на основі магнію, який здатний зруйнувати клітинну мембрану живих організмів.

У таких екстремальних умовах, що відрізнялися високим рівнем кислотності і вмістом солей магнію, дослідники не змогли виявити ніяких слідів живих мікроорганізмів, що може говорити про те, що наявність на планеті води в рідкому виді не робить її потенційно жилим місцем. Разом з тим, використовуючи електронні мікроскопи, дослідники змогли виявити присутність у водоймах так званих біморфів або мінеральних опадів, що імітують крихітні клітини. Аналогічні неживі структури вчені можуть знайти і на Марсі, помилково прийнявши їх за мікроскам’янілості.

Незважаючи на такий не радісний результат, в даний час вчені виділяють відразу кілька планет, на яких може розвинутися гіпотетичне життя. Найбільш життєздатною з усіх вважається планета Kepler-62e, чий індекс схожості з Землею складає 0,83 з 1,00. Незважаючи на те, що планета вшанувалася такого високого визнання, її великі розміри і досить низька щільність роблять Kepler-62e світом,  повністю покритим водою, з кам’янистим дном і середньою температурою на поверхні, приблизно рівній 17 градусів за Цельсієм.

Почему новое открытие биологов ставит крест на поисках инопланетной жизни?
Можливо саме так виглядає планета-океан Kepler-62e

Незважаючи на те, що на екзопланеті знайдено велику кількість води, дослідження фахівців з іспанського Центру астробіології щодо наявності життя поруч з вулканом Даллола в Ефіопії може порушити плани вчених знайти хоча б найпростіше життя в цьому віддаленому від нас на 1200 світлових років світі.

Аналогічною екзопланетою може виявитися і Kepler-22b, чий індекс подібності Землі в даний час складає 0,75. Розташована в 620 світлових роках від нашої планети Kepler-22b являє собою величезний океан з невеликим ядром в центрі. Про можливість існування життя в такому масштабному океані довгий час велися дискусії, проте для того, щоб визнати або спростувати можливість її наявності, астрономам ще тільки належить вивчити склад її атмосфери за допомогою телескопа Джеймса Вебба, чий запуск в космос намічений в березні 2021 року.

Кнопка «Наверх»
Закрыть