Земля

П’ять потенційних глобальних катастроф

Вулкан, що викидає лаву і мільйони тонн попелу з каменями в почорніле небо – досить вражаюче і жахливе видовище. Нещодавно мексиканський «вогнянний вулкан» Коліма знову став вивергатися, нагадуючи про руйнівну силу природи.

Однак виверження мексиканського вулкана, незважаючи на досить вражаюче явище, все ж дрібниця в порівнянні з деякими маловідомими потужними природними катастрофами. Ці п’ять глобальних катастроф, починаючи від найпотужніших вивержень вулканів до гігантських цунамі, можуть вплинути на життя мільйонів людей і трапитися раніше, ніж ми можемо собі уявити.

11-10-15-foto-600x682-1

Забутий супервулкан в Індонезії

Тоба, що знаходиться в кальдері однойменного супервулкана на індонезійському острові Суматра, є найбільшим вулканічним озером на Землі. Озеро Тоба утворилося 74000 років тому під час останнього і найпотужнішого виверження вулкана за 25000000 років. За деякими оцінками, в атмосферу було викинуто близько 2800 кубічних кілометрів вулканічного попелу і лави – це на 12 відсотків більше, ніж викинув Йеллоустоун 2,2 мільйона років тому.

Вулкан Тоба може знову почати виверження, і тоді величезна кількість викинутого в атмосферу попелу і діоксиду сірки згубним чином вплине на клімат у всьому світі. Через сукупність факторів ймовірне виверження Тоба представляється навіть більш страшним, ніж виверження Йеллоустоун.

Тоба розташовується на густонаселеному острові Суматра, де проживають понад 50 мільйонів людей, і всього в 40 кілометрах від Індійського океану, де утворюються потужні цунамі (які нещодавно обрушувалися на регіон). Крім того, за останні місяці повідомлялося про виділення вулканічних газів і нагріванні поверхні землі на вулкані, у зв’язку з чим є припущення, що сплячий гігант може прокинутися.

Зсув Хілін

Забудьте про мегацунамі, яким всі так давно стурбовані і яке може виникнути в результаті ймовірного руйнування вулкана Кумбре Велья на Ла-Пальма на Канарських островах. Руйнування південної частини вулкана Кілауеа на Великому острові Гаваї представляє набагато більшу небезпеку. Якщо це станеться, то утворюється величезний зсув і 12000 кубічних кілометрів скельних порід сповзуть в Тихий океан. Це призведе до утворення мегацунамі, яке всього за пару годин пошириться по всьому Тихому океану і досягне західного узбережжя Північної Америки, затопивши прибережні райони.

Учені припускають, що подібне вже відбувалося близько 120000 років, коли виверження вулкана Мауна-Лоа, розташованого по сусідству, ініціювало цунамі з хвилями заввишки більше 400 метрів. У 1975 році через зсув Хілін виникло невелике цунамі, що досягло Каліфорнії. Враховуючи, що зсув постійно активний і рухається, одного земного поштовху буде цілком достатньо, щоб привести в рух руйнівний ланцюжок подій.

JAPAN-QUAKE/

Цунамі в Північному морі

На перший погляд може здатися, що Північне море – малоймовірне місце для виникнення руйнівного цунамі. Однак зміна клімату може призвести до появи підводного зсуву.

У цьому регіоні вже були подібні прецеденти. Учені припускають, що більше 6000 років тому через потепління клімату і швидкого танення льодів відбулося різке підвищення рівня моря. Це призвело до збільшення ваги підводних льодовикових відкладень на краю норвезького континентального шельфу, і їх дестабілізація викликала 300-кілометровий зсув. На Шетландських островах утворилося цунамі близько 20 метрів заввишки, на узбережжі Норвегії – близько десяти метрів, на північному і західному узбережжі Шотландії – близько шести метрів.

Якщо льодові щити Гренландії та / або Західної Антарктики знов почнуть відтавати через швидке потепління клімату, то будуть затоплені прибережні райони Шотландії та Норвегії (на три метри) і, можливо, навіть Лондон.

Великий каскад

По дну Тихого океану, недалеко від західного узбережжя Північної Америки, починаючи від півночі Каліфорнії до острова Ванкувер проходить субдукція – область Землі, де океанічна плита занурюється під північноамериканський континент.

В даний час швидкість руху океанської плити складає близько 40 міліметрів на рік, але вона застрягла у своїй північній частині і тисне на континент Північної Америки. Це означає, що північноамериканська плита стискається. У будь-який момент через наростаючий тиск може відбутися потужний підземний поштовх магнітудою до 9 балів, що призведе до осідання прибережної зони континенту майже на 2 метри і горизонтальному зсуву на відстань до 30 метрів.

Майже відразу ж після різкого зсуву континенту на узбережжі обрушиться величезна стіна води, у порівнянні з яким цунамі в Японії 2011 року здаватиметься всього лише хвилею. У цьому регіоні, починаючи від Ванкувера і Сіетла до Такоми і Портленда проживають 7 000 000 чоловік.

Наскільки реальна така ситуація? За даними вчених, за останні 10 000 років у цьому регіоні сталося 41 сильних землетрусів, а середній часовий інтервал між ними становив 244 року. Останій землетрус стався 315 років тому і його магнітуда склала 9 балів.

Позаземна загроза

Можливо, найближча до Землі зірка становить найбільшу загрозу сучасному світу. Періодичні спалахи на сонці породжують густі хмари, що складаються з фотонів і частинок, енергія яких порівнянна з одночасним вибухом мільйонів водневих бомб. Ці хмари перебувають у верхніх шарах атмосфери Землі протягом одного або двох днів, і найчастіше звичайні люди про це не знають.

Однак якщо сонячний шторм буде досить інтенсивним, він може зруйнувати електричні системи як на орбіті, наприклад, на супутниках, так і на землі.

Найбільше подібна подія відбулася в 1921 році, коли системи телеграфної служби США вийшли з ладу. За оцінками вчених, що якщо таке станеться в технологічно залежному сучасному суспільстві, то багато супутникових систем вийдуть з ладу, всесвітній зв’язок стане неможливим, людство втратить доступ до Інтернету і систем глобального позиціонування. І тоді настане хаос.

Інтенсивність спалахів на сонці змінюється приблизно раз на сонячний цикл, який триває 11 років, і на щастя, останній пік сонячної активності в 2014 року не зробив істотного впливу. Залишається тільки сподіватися, що в майбутньому все залишиться без змін.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments