Земля

Чому зникли представники давньої африканської мегафауни

Предки людини не винні в зникненні африканської мегафауни, стверджують американські вчені. Раніше вважалося, що вимирання великих рослиноїдних тварин було наслідком антропогенного фактора. Однак фахівці Університету штату Юта з’ясували, що чисельність великих ссавців на Африканському континенті стала скорочуватися через зміни клімату 4,6 млн років тому. Тобто більш ніж за мільйон років до того, як наші предки навчилися виготовляти знаряддя праці. В цей період рівень вуглекислого газу в атмосфері почав знижуватися, що призвело до загибелі дерев і чагарників у савані. В результаті давні гіганти втратили звичну їжу і почали вимирати.

Основною причиною зникнення давніх гігантських тварин в Африці стала не діяльність предків людини, як вважалося раніше, а поступові кліматичні зміни. Раніше вчені припускали, що у вимиранні представників африканської мегафауни винні полювали на них предків людини.

Однак нове дослідження фахівців з Університету штату Юта (США), опубліковане в журналі Science, показує, що процес зникнення гігантських тварин почався більш ніж за мільйон років до того, як предки людини навчилися виготовляти інструменти і зброю.

Вчені вважають, що чисельність великих ссавців стала скорочуватися внаслідок зміни клімату.

Мільйони років тому в Африці мешкали динотерії — родичі сучасних слонів, вага яких могла перевищувати 15 тонн, сиватерії — найбільші жуйні тварини, представники родини жирафових, і багато інших рослиноїдних ссавців.

Однак приблизно 4,6 млн років тому всі ці гіганти тваринного світу почали зникати. Сьогодні в Африці залишилося лише п’ять видів великих рослиноїдних: бегемот, жираф, слон, а також білий і чорний носороги.

Почему исчезли представители древней африканской мегафауны
Сьогодні в Африці залишилося лише п’ять видів великих рослиноїдних: (зліва направо) бегемот, жираф, слон, білий і чорний носороги © John Rowan

Антропологи на чолі з доцентом кафедри антропології в Університеті штату Юта Тайлером Фейтом проаналізували дані про всіх великих рослиноїдних тварин вагою понад 900 кг, що населяли Африку протягом останніх 7 млн років.

«Ми з’ясували, що стійке зниження різноманітності африканської мегафауни почалося близько 4,6 млн років тому. Причому процес вимирання великих ссавців почався більш ніж за мільйон років до найбільш ранніх свідчень того, що предки людини робили інструменти або обробляли туші тварин і задовго до появи будь-яких видів гомінідів, реально здатних полювати на них, таких як Homo erectus», — розповів Фейт.

Відзначається, що найбільш ранні кам’яні знаряддя могли почати використовуватися близько 2,4 млн років тому, а значний рівень мисливської діяльності предків людини почався лише 50 тис. років тому.

Вчені проаналізували дані про кліматичну та екологічну ситуації того періоду, зокрема про вміст вуглекислого газу в атмосфері, а також про концентрацію стабільних ізотопів вуглецю в зубах давніх рослиноїдних тварин, що дозволило визначити співвідношення рослин в їх дієті.

Виявилося, що приблизно 4,6 млн років тому рівень вуглекислого газу в атмосфері почав знижуватися. З-за цього великі дерева і чагарники почали поступово гинути, поступаючись місцем пасовищах. Рослинний покрив савани почав змінюватися, стаючи більш відкритим і безлісним, і великі ссавці позбулися своєї звичної їжі.

«За всю історію людства вплив антропогенного фактора на біорізноманіття Землі був значним, а іноді катастрофічним. Але в цьому випадку наші предки невинні. Зникнення гігантських ссавців пов’язано зі змінами в навколишньому середовищі», — зазначив Фейт.

При цьому співавтор дослідження, Пол Кох з Каліфорнійського університету, додав, що саме зникнення гігантських рослиноїдних могло призвести до вимирання представників хижої мегафауни, таких як тигри, які полювали на велику здобич.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button