Всесвіт

Чорна діра поглинула зірку в реальному часі (відео)

Чорні діри побачити не можна, але вони можуть породжувати світлові шоу незвичайної краси 

Міжнародна команда астрономів спостерігала, як протягом 100 днів чорна діра поглинала зірку, що опинилася занадто близько від неї. Подія сталася на відстані 250 мільйонів світлових років. Весь процес був знятий і побудована прискорена модель, яка дозволяє побачити те, що відбувалося протягом однієї хвилини. Це всього лише 5 випадок, коли астрономам вдається спостерігати поглинання зірки чорною дірою.

Чорна діра, поглинає зірку. Реконструкція. NASA

Кілька телескопів NASA спостерігали, як масивна чорна діра розриває і поглинає зірку, яка підійшла занадто близько. Чорна діра розташована в центрі галактики приблизно в 250 мільйонах світлових років від Землі. Маса чорної діра становить 10 мільйонів мас Сонця. Це тільки п’ятий зареєстрований приклад, знищення зірки чорною дірою.

Процес поглинання зірки чорною дірою є прикладом припливного руйнування. Це дуже швидкі (за космічними мірками практично миттєві) процеси. І від його початку до кінця проходить кілька місяців або навіть тижнів. Швидкість і яскравість такого роду припливних руйнувань роблять їх особливо привабливими для астрономів, які в реальному часі бачать, як гравітація чорної діри маніпулює матеріалом навколо неї, створюючи неймовірні світлові шоу.

“Припливні руйнування – це свого роду космічні лабораторії”, — говорить співавтор дослідження Суві Гезарі, астроном з наукового інституту космічного телескопа в Балтіморі. — “Вони – наше вікно в режимі реального часу, в якому можна побачити масивну чорну діру, що ховається в центрі галактики”.

 

Коли зірка наближається занадто близько до чорної діри, сильна гравітація розтягує її, поки вона не перетвориться на річку гарячого газу, як показано на цій анімації. Газ обертається навколо чорної діри і поступово витягується, утворюючи яскравий диск.

Вчені вважають, що під час таких подій потік газу закручується навколо чорної діри, стикаючись сам з собою. Це створює ударні хвилі і спрямовані в поза потоки газу, які генерують видиме світло, а також випромінювання, невидиме людському оку, — ультрафіолет і рентгенівські промені. Потім матеріал починає осідати у вигляді диска, що обертається навколо чорної діри, як вода, що обертається навколо зливу у ванній. У цьому випадку вся серія подій зайняла всього 100 днів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button