Всесвіт

Чорну діру-монстр знайшли на “задньому дворі” Землі: вона дуже близько до нашої планети

Щоб знайти чорну діру, вчені проаналізували дані про майже 200 000 подвійних зірок.

Вчені виявили так звану чорну діру-монстра, її маса приблизно в 12 разів перевищує сонячну. Вона знаходиться ближче до Сонця, ніж будь-яка інша відома чорна діра – всього на відстані 1 550 світлових років.

“Це практично на нашому задньому дворі”, – пояснюють автори дослідження.

Чорні діри вважаються екзотичними об’єктами. Річ у тім, що їх гравітаційна сила хоч і «відчувається» зірками та іншими об’єктами в околицях, світло не може їх покинути. Тому їх не можна спостерігати так, як видимі зірки. У деяких випадках, наприклад, коли надмасивна чорна діра знаходиться в центрі галактики, вона керує її формуванням і еволюцією.

Поки не ясно, як ці невзаємодійні чорні діри впливають на галактичну динаміку в Чумацькому Шляху. Якщо їх багато, вони цілком можуть вплинути на формування нашої галактики і її внутрішню динаміку.

Щоб знайти чорну діру, вчені проаналізували дані про майже 200 000 подвійних зірок. Дані про них влітку отримав супутник Gaia Європейського космічного агентства. Пильну увагу вони приділили зірці в 1 550 світлових років від Землі.

Знімок, зроблений 18 жовтня 2022 р., 13:04:50. 
Перехрестя відзначає місцезнаходження нещодавно виявленої жахливої чорної діри. 
Надано: Sloan Digital Sky Survey, S. Chakrabart et al.

Вчені використовували спектроскопічні вимірювання і проаналізували променеві швидкості видимої зірки-партнера чорної діри-кандидата. Так вони зробили висновок про те, наскільки вона масивна, а також її період обертання і ексцентричність орбіти. Спектроскопічні вимірювання незалежно один від одного підтвердили спостереження Gaia. Телескоп показав, що ця подвійна система складається з видимої зірки, яка обертається навколо дуже масивного об’єкта.

Згідно з оцінкою вчених, в Галактиці близько мільйона видимих зірок, у яких є масивні чорні діри. Проблема в тому, що в Чумацькому Шляху сто мільярдів зірок. “Це все одно, що шукати голку в копиці сіна. Місія Gaia з її неймовірно точними вимірами полегшила завдання, звузивши коло пошуку”, – підсумовують вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments