Екологія

Чи висохне Каспійське море

Історія Каспію – це історія вдихів і видихів. Утворившись, коли Альпи піднялися і розділили Середземне море від Сарматського, водойма то висихала, то знову розливалася, іноді доходячи до нижнього Поволжя, але повністю не пересихала вже 13 мільйонів років. Вчені вважають, що найближчими роками можуть стати найбільш сухими в історії найбільшого на Землі озера.

З 1996 року (тобто вже двадцять років) рівень води в найбільшому озері планети падає на 6,72 см в рік. Історичний мінімум поки не досягнуть: він припав на 1977 рік (29 м нижче рівня моря). Потім вода в Каспії знову почала прибувати. За останні 20 років Каспій став на 1,4 метра дрібнішим; до рекорду – ще метр. Швидше за все, в нинішньому обмілінню винне глобальне потепління, вважають геофізики з Росії, США, Франції та Азербайджану, які створили кліматичну модель змін рівня Каспійського моря.

Jianli Chen / Geophysical Research Letters / AGU
Рівень Каспійського моря з 1840 по 2015 рр.

Рівень води в Каспійському морі – величина змінна: за останні 3 тисячі років він підвищувався і знижувався в межах цілих 15 метрів. Оскільки Каспій – безстічна водойма, рівень води в ньому залежить тільки від трьох головних чинників: кількості опадів, темпу випаровування і річкового стоку. Модель з урахуванням цих параметрів виявилася здатною досить вдало прогнозувати реальні значення рівня води в Каспії в останні 37 років: до 1995 року зростали, а після знижувалися. Для створення моделі вчені користувалися даними супутників місії GRACE, запущених в 2002 році для вимірювання гравітаційного поля Землі, і даними чотирьох станцій на Землі (червоні пунсони на карті):

Jianli Chen / Geophysical Research Letters / AGU

Вчені пов’язують висихання Каспію з ростом середньорічної температури в районі озера: за останні 20 років вона піднялася на цілий градус. Дослідники не ставили цілі зробити точний прогноз, однак, застосувавши існуючі кліматичні моделі, вони отримали досить страхітливі цифри: якщо глобальне потепління не припиниться, в найближчі 75 років від мілководної північної частини Каспію не залишиться нічого

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button