Всесвіт

Знайдений пульсар з найслабшим магнітним полем серед вивчених

Вчені виміряли найслабше магнітне поле в рентгенівських пульсарах.

Завдяки спільній роботі декількох рентгенівських обсерваторій вдалося виявити акреційний рентгенівський пульсар з найслабшим магнітним полем з тих, що відомі на сьогодні.

Акреція – падіння речовини на космічне тіло під дією сил тяжіння. Акреція супроводжується виділенням гравітаційної енергії. Ефективність виділення енергії при акреції на нейтронній зірці в десятки разів більше, ніж в ядерних реакціях. Якщо магнітне поле нейтронної зірки досить сильне, то воно здатне направляти потоки речовини до магнітних полюсів.

Для того, щоб виміряти магнітне поле нейтронної зірки, потрібно виявити так звані циклотронні лінії поглинання в спектрі її електромагнітного випромінювання. Це відносно вузькі спектральні особливості, що виникають при взаємодії випромінювання з електронами, що рухаються уздовж силових ліній магнітного поля. Спостережувані енергії цих важковловимих особливостей пропорційні величині магнітного поля і розподілені гармонійно. Це означає, що крім основної лінії можуть спостерігатися її гармоніки на енергіях, кратних енергії основної лінії.

До сьогоднішнього дня був відомий тільки один пульсар, в спектрі якого було виявлено більше чотирьох циклотронних ліній. Він вважався найслабшим серед відомих.

Цей рекорд був побитий завдяки спільній роботі вчених з наукових організацій Німеччини та Фінляндії. На борту Міжнародної космічної станції було виявлено, що в напрямку маловивченого рентгенівського пульсара Swift J1626.6-5156 збільшується потік випромінювання.

При аналізі енергетичного спектра Swift J1626.6-5156 були виявлені чотири гармонійно розподілені особливості в поглинанні на енергіях, кратних 4.9 кеВ. Ці особливості були інтерпретовані як фундаментальна циклотронна лінія і три її вищі гармоніки, що відповідає величині магнітного поля на поверхні нейтронної зірки ~ 4*1011 Гаусс.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button