Технології

Вчені створили нову нехарактерну форму кремнію

 

Американські вчені розробили спосіб створення нової форми кремнію з унікальною гексагональною структурою.

Елементи можуть приймати різні кристалічні форми — алотропії, в залежності від розташування їх атомів. Вони можуть мати абсолютно різні властивості. Наприклад, вуглець може існувати у вигляді двовимірних аркушів у вигляді графену, стопки цих листів — графіту або кубічні решітки — алмазу.

Інтерес до гексагонального кремнію виник ще в 1960-х роках через можливість настроювання електронних властивостей, які могли б поліпшити характеристики за межами кубічної форми.

У 2014 році команда з інституту Карнегі розробила новий кремнієвий алотроп – Si, який складався з листів кремнію, розташованих кільцями з п’яти, шести й восьми атомів. Розриви в середині кілець можуть утворювати одномірні канали для руху інших атомів. За словами вчених, це стане в пригоді для зберігання або фільтрації енергії.

У новому дослідженні вчені розробили метод перетворення Si в ще один алотроп. Нагрівання кристалів Si змушував тонкі аркуші вибудовуватися в шестикутну форму на чотирьох повторюваних шарах. До речі, саме тому нова структура отримала назву 4H-кремній. Відзначається, що нехарактерні стабільні об’ємні кристали з такого матеріалу створені вперше.

Як саме застосувати нову кремнієву структуру? Вчені впевнені, що відкриття призведе до поліпшень в роботі транзисторів або фотоелектричних енергетичних систем.

Дослідження опубліковано в журналі Physical Review Letters.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button