Наука

Вчені пояснили, чому алкоголь порушує координацію

Виявилося, характерна незграбність з’являється тому, що алкоголь окислюється до ацетату в мозочку, що відповідає за координацію. Раніше вважалося, що він окислюється в печінці.

Схема метаболізму етанолу в печінці (внизу) і в мозку (праворуч) / © Shiyun Jin et al / Nature Metabolism

 

Ацетат — метаболіт етанолу, який виробляється ферментом ALDH2. Він взаємодіє з гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК) – гальмівним нейромедіатором центральної нервової системи. Він же відповідає за те, як напідпитку людина поводиться. Наприклад, у людей, які червоніють від алкоголю, спостерігається дефіцит ALDH2. Значить, вони не можуть швидко виробляти ацетат.

Раніше вважалося, що метаболізм етанолу відбувається в печінці, а в мозок потрапляють вже продукти розпаду. Однак група американських нейробіологів з Інституту алкоголізму Національних інститутів здоров’я США з’ясувала, що окислення ацетату може відбуватися і в мозку. Виявилося, він експресується в астроцити мозочка і викликає втрату координації. Подробиці відкриття опубліковані в журналі Nature Metabolism.

Вчені досліджували експресію мРНК ALDH2 в різних областях мозку на 11 зрізах тканин мишачого мозку і трьох зрізах тканин мозку людини. З’ясувалося, що найбільше експресія виражена в мозочку, а найменше — в префронтальній корі.

Також команда провела експеримент на мишах. Для цього вчені вивели гризунів, в мозку яких не було ферменту ALDH2. Потім їм і звичайним тваринам давали невелику кількість етанолу (один грам на кілограм ваги). В ході аналізу з’ясувалося, що спирт стимулює появу ацетату в мозочку. Однак виведені миші виявилися більш стійкими до дії алкоголю, оскільки фермент майже не перетворював алкоголь в ацетат, який накопичувався в мозку. У гризунів без астроцитарної ALDH2 також був нижчий рівень ГАМК в мозку після вживання алкоголю. Звідси — найкраща координація.

У мишей з дефіцитом ферменту в печінці така залежність не спостерігалася. Це дозволило авторам дослідження припустити, що джерело ацетату в мозочку — спирт, а не альдегід. Але це ще належить довести.

Нарешті, вчені прийшли до висновку, що фермент ALDH2, що знаходиться в печінці та мозку, впливає на організм по-різному. Вони мають намір продовжити дослідження цього ферменту у людини. Також фахівці назвали астроцитарної ALDH2 важливою мішенню для лікування алкогольної залежності та неврологічних захворювань.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button