Всесвіт

DART випустив зонд з камерами, щоб почати трансляцію зіткнення з астероїдом

LICIACube – зонд, створений в Італії, зробить знімки зіткнення DART з астероїдом Діморфос 26 вересня.

DART не переживе свою місію відхилення астероїда, але нещодавно розгорнутий LICIACube, невеликий зонд, оснащений камерами, документує зіткнення в “кривавих подробицях”.

Тест НАСА на подвійне перенаправлення астероїдів (DART) — це перша демонстрація космічним агентством стратегії захисту від загрозливих землі астероїдів. Космічний корабель повинен врізатися в Діморфос, наймолодший астероїд з подвійної системи Дідімос, 26 вересня о 19: 14 за східним часом. Диморфос не становить загрози для Землі, але експеримент, якщо він спрацює, трохи відштовхне маленький супутник від його нинішнього шляху. У майбутньому аналогічна стратегія може бути використана для відхилення дійсно загрозливого астероїда.

Бортова камера під назвою DRACO (Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for Optical Navigation) забезпечить перспективу трансляцію зіткнення від першої особи. Крім того, LICIACube буде використовувати дві бортові камери для документування удару та його наслідків.

12 вересня диспетчери віддали наказ DART випустити 14-кілограмовий LICIACube, який він ніс з моменту запуску 24 листопада 2021 року. Сигнал, що підтверджує розгортання зонда, прийшов через годину, На радість Симоне Пірротта, директора проекту LICIACube для італійського космічного агентства.

“Ми дуже схвильовані цим: вперше італійська команда запустила національний космічний корабель у далекий космос”, – сказав він у заяві. – Вся команда повністю залучена в діяльність, відстежуючи стан супутника і готуючи фазу зближення з астероїдом».

LICIACube, скорочення від Light Italian CubeSat для візуалізації астероїдів, був спроектований і побудований італійською аерокосмічною компанією Argotec за участю Національного інституту астрофізики та університетів Болоньї і Мілана. Невеликий зонд, побудований з 6-юнітової шини Сubesat, оснащений двома оптичними камерами, які називаються LUKE (Liciacube Unit Key Explorer) і LEIA (Liciacube Explorer Imaging for Asteroid). Разом LUKE та LEIA збиратимуть дані, щоб підтвердити успіх місії DART та досліджувати майбутні моделі для аналогічних випробувань, що проводяться з кінетичними ударними елементами.

Нині Пірротта і його колеги калібрують LICIACube, отримуючи динамічні зображення далеких небесних тіл. Крихітний зонд отримає серію команд маневрування незадовго до фатального зіткнення DART з астероїдом Диморфос шириною 160 м. Космічний корабель НАСА, що летить зі швидкістю понад 24 000 км/год, буде знищений ударом. LICIACube пролетить мимо астероїда приблизно через три хвилини після зустрічі, щоб підтвердити зіткнення, задокументувати поширення утвореного пилового шлейфу, спробувати зробити знімок знову утвореного кратера і задокументувати зворотний бік Диморфоса, яку DART ніколи не побачить.

“Ми очікуємо отримати перші повні зображення та обробляти їх протягом декількох днів після удару DART”, – сказав Пірротта. – Потім ми будемо використовувати їх, щоб підтвердити наданий на об’єкт вплив і додати відповідну інформацію про згенеровані зміщення, істинної цінності наших фотографій».

Вивчаючи стовп уламків і ударний кратер, вчені сподіваються краще зрозуміти структуру і матеріал поверхні астероїда. Спостереження за непорушеною півкулею Диморфоса поліпшать оцінки розмірів і обсягу маленького супутника.

NASA та ESA планують документувати удар здалеку. DART, в разі успіху, змінить швидкість Dimorphos на його орбіті шириною 780 метрів навколо Didymos «на частку одного відсотка, але це змінить орбітальний період маленького супутника на кілька хвилин — достатньо, щоб спостерігати і вимірювати за допомогою телескопів на Землі, — про це повідомляє НАСА. Дідімос знаходиться приблизно в 1,2 км від свого більшого компаньйона.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments