Технології

Реактор знищує “вічні хімічні речовини”, які загрожують людині

Вчені створили реактор, який знищує хімічні речовини, які важко руйнуються, за допомогою надкритичної рідини. Результати дослідження опубліковані в журналі Chemical Engineering Journal.

Дослідники з Вашингтонського університету створили новий спосіб знищити ПФОК (перфтороктанову кислоту) і ПФОС (перфтороктансульфонову кислоту). Вони створили реактор, здатний повністю знищувати хімічні речовини, які важко руйнуються, за допомогою надкритичної рідини. Вона утворюється при високій температурі і тиску.

“Вічні хімічні речовини”, названі так за їх здатність зберігатися у воді і грунті, являють собою особливий клас молекул. Вони постійно присутні в повсякденному житті людини — від упаковки для харчових продуктів до побутової хімії. Оскільки ці хімічні речовини не розкладаються, вони потрапляють у воду і їжу людей, приводячи до небезпечних наслідків для здоров’я — раку або зниження фертильності. Два найпоширеніших з них – ПФОК і ПФОС.

На фото показані деталі реактора до їх складання. Фото: Ігор Новосьолов/Вашингтонський університет

Нова технологія допоможе переробляти промислові відходи і знищувати концентровані хімікати, які вже існують в навколишньому середовищі, назавжди. Крім того, розробка стане в нагоді для роботи зі старими «запасами».

Хімічні речовини, які вічно зберігаються в звичайній воді, такі як ПФОС і ПФОК, можуть руйнуватися в надкритичній воді з дуже високою швидкістю. При правильних умовах ці непокірні молекули можуть бути повністю знищені, не залишаючи проміжних продуктів і отримуючи тільки нешкідливі речовини, такі як вуглекислий газ, вода і солі фтору, які часто додають в міську воду і зубну пасту.

Спочатку реактор проектували для руйнування бойових отруйних речовин. Але потім йому знайшли більш широке застосування. Вченим знадобилося п’ять років, щоб зробити реактор.

Вся конструкція знаходиться всередині товстої труби з нержавіючої сталі довжиною близько третини метра в довжину і діаметром в 2,5 см. Температуру всередині може варіювати. Так, для деяких хімікатів потрібно 400 ° C, для інших – 650 ° C. Загальний час перероблення займає менше хвилини.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments