Земля

Вчені виявили, що не тільки розмір голови дозволяє пітону проковтнути цілого оленя (фото+відео)

Пітони – справжні “майстри-ковтачі” серед змій, здатні за декілька годин відправити до себе в шлунок цілого оленя. Однак не тільки розмір голови дозволяє цим тваринам розкривати свою пащу до неможливих розмірів. Дослідження опубліковано в журналі Integrative Organismal Biology.

Порівняння здібностей до ковтання у різних видів змій: крайній ліворуч – дорослий Темний тигровий пітон, “головний герой” дослідження / © 10.1093 / iob/obac033

Темний тигровий пітон (Python molorus bivittatus) — дуже велика неотруйна змія, в дикій природі виростає до п’яти метрів і важить близько 75 кілограмів. В середньому представники цього виду досягають чотирьох метрів в довжину, при цьому самки більші і масивніше самців.

Хоча спочатку цей вид змій водився тільки в Південно-Східній Азії, включаючи деякі Індонезійські острови, в результаті торгівлі екзотичними тваринами темні тигрові пітони в 1980-их роках опинилися в США. Там вони чи то втекли у недбайливих господарів, чи то ті самі їх випустили, але підсумок один: сьогодні ці хижаки значних розмірів буквально тероризують флоридські болота, знищуючи місцевих алігаторів, оленів і єнотів.

Раніше вчені вважали, що головна особливість пітона, що дозволяє йому полювати навіть на дуже велику здобич, — його рухливі щелепи з гнучкими суглобами. Однак тепер вони виявили, що на додачу у пітонів ще й дуже еластична шкіра між половинками нижньої щелепи (вони у змій не з’єднані між собою), і це дозволяє їм ковтати здобич навіть більшу, ніж не-пітону того ж розміру.

В середньому у пітона, який максимально відкриває пащу, трохи більше 40 відсотків зіву припадає на еластичну шкіру, так що навіть без урахування величезної голови паща все одно буде значною. Порівнявши здібності пітона зі здібностями коричневої бойги (змії, спорідненої вужу, і виростає до трьох метрів в довжину), вчені виявили, що у дитинчати пітона паща розкривалася в чотири-шість разів ширше, ніж у бойги того ж розміру.

Ця самка пітона у Флориді зловила і почала заковтувати білохвостого оленя, який важив більше самого пітона

Тепер, знаючи, наскільки величезну здобич в принципі здатні проковтнути пітони, дослідники планують переоцінити небезпеку цього інвазивного виду для екосистем Флориди. Мабуть, дорослий Темний тигровий пітон здатний проковтнути практично будь-яку тварину, від оленя до алігатора, а в разі самки, що охороняє свою кладку, мова може зайти і про напад на людину.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button