Людина

Деменція починається набагато раніше, ніж передбачалося

Німецькі вчені показали, що у деменції є і більш рання фаза, яка не тільки протікає без симптомів, але і майже невловима для діагностики.

Мозок літньої людини в нормі (ліворуч) і при патології, викликаної хворобою Альцгеймера (праворуч), із зазначенням відмінностей / © ru.wikipedia.org

Робота опублікована в журналі Nature Neuroscience. Відомо, що хвороба Альцгеймера – нейродегенеративне захворювання, що належить до деменції й що виявляється, як правило, у людей старше 65 років – розвивається десятиліттями. Перша, рання фаза проходить безсимптомно. Вона починається з ланцюгової реакції – протеїнопатіі, при якій виробляється маса ненормально згорнутих так званих бета-амілоїдних білків, що накопичуються в мозку у вигляді бляшок.

Однак вчені з Інституту клінічних досліджень мозку Герті й Німецького центру нейродегенеративних захворювань (Німеччина) показали, що існує ще одна, більш рання фаза розвитку хвороби. Вона запускається невидимими так званими зернами агрегації – крихітним преамілоїдним зернами.

Поки ці структури невловимі для діагностики, але група німецьких вчених має намір і далі їх досліджувати, щоб знайти біомаркери для виявлення цього зерна, а потім і антитіла, які призупинили б розвиток хвороби. Описуване дослідження провели на трансгенних мишах, яких, крім інших антитіл, лікували людським моноклональним антитілом, виявленим в мозку пацієнтів з хворобою Альцгеймера, – адуканумабом. Тільки він показав позитивний результат.

Миші, що отримували адуканумаб всього за п’ять днів до появи перших відкладень бета-амілоїдних білків в мозку, в більш пізньому віці (через шість місяців) виявляли лише половину накопичення цих білків у порівнянні з тваринами, яких не піддавали подібній терапії.

Тепер дослідники сподіваються, що за допомогою цього антитіла вони зможуть отримати більше інформації для виділення й опису зерна агрегації, які запускають деменцію у людей. І хоча лікування хвороби Альцгеймера сьогодні вже можна починати до появи перших ознак погіршення пам’яті, на підставі свого дослідження вчені вважають, що терапію деменції потрібно проводити ще раніше, причому набагато.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button