Технології

Десять найбільш очікуваних проривів в науці і техніці в 2014 році

Журнал New Scientist публікує серію статей про 10 великих подіях, які, на їхню думку, повинні відбутися в галузі науки і технологій в наступаючому році.

У фокусі уваги – космос, озеро “Схід”, геном Homo Erectus, “розумні” окуляри Google …

Космос все ближче

Десять найбільш очікуваних проривів в науці і техніці в 2014 році

У 2014 році відбудуться перші випробування двох космічних апаратів, які допоможуть людям нарешті досягти Марса. У вересні NASA запустить космічний корабель Orion, призначений для далеких космічних місій, в 4 -х годинний політ навколо Землі.

Також наступного року відбудеться перший запуск ракети Falcon Heavy, що розробляється приватною компанією SpaceX. Вона здатна доставити на Марс 13200 кг вантажів і має стати найпотужнішою з існуючих на сьогоднішній день ракет. Їй не вистачає потужності для доставки людей з усім необхідним спорядженням на Марс в один прийом, однак з її допомогою можна почати відправляти на “червону планету” вантажі ще до відправки експедиції.

У 2013 році в небі над Землею пролетіла комета ISON. У 2014 році людство завдасть у відповідь візит: космічний апарат Європейського космічного агентства (ЄКА) Rosetta вийде на орбіту комети Чурюмова – Герасименко та приземлиться на її поверхню.

В даний час небесне тіло переміщається зі швидкістю 16 км / с, а Rosetta наздоганяє її зі швидкістю 800 м/с. У листопаді 2014 від космічного апарату відділиться спускний модуль Philae, якому судилося стати першим космічним апаратом, що приземлився на комету. Бортова лабораторія вивчить проби грунту і відправить результати на Землю, щоб з’ясувати, чи зобов’язані наші океани і безліч молекул, необхідних для зародження життя, своєю появою цим небесним тілам.

Життя в глибинах крижаного озера Схід

ozero_vostok

Ми вже побували на Місяці і Марсі, але один, куди ближчий, кордон підкорився людині зовсім недавно.

У 2013 році російські дослідники нарешті змогли проникнути в озеро Схід – підлідну водойму глибиною більше 500 м, похованою під 4 – кілометровим шаром арктичних льодів. У 2014 році вченим належить з’ясувати, чи є в озері – під високим тиском, без сонячного світла, при екстремально низьких температурах і в повній ізоляції – життя і якщо так, то яке. Виявлення в його водах живих організмів стане останнім доказом пристосовності всього живого до умов проживання.

На шляху до клону Homo Erectus

Homo_erectus_Diorama_resized

Клонування динозаврів за допомогою збережених зразків ДНК раніше можливо тільки у фільмі “Парк юрського періоду”, проте вчені роблять значні успіхи в області розшифрування ґенома древніх істот – хай і не настільки древніх, як динозаври. У 2014 році може бути зібраний геном віддаленого предка людини Homo Erectus, який мешкав на Землі більше 1 млн років тому.

Донедавна знайти ґеном ґомінідів було непросто: ДНК найкраще зберігається в прохолодному кліматі, а предки людей жили переважно в тропіках. Однак, як нещодавно показав приклад з прочитанням мітохондріального ґеному печерної людини з Іспанії, при правильних умовах ДНК може зберегтися і в теплому кліматі.

Футбол в екзоскелеті

ekzoskelet

Першим на чемпіонаті світу з футболу в Бразилії по м’ячу вдарить не гравець однієї зі збірних – якщо все піде за планом, перший удар зробить паралізований нижче пояса підліток за допомогою керованого думкою екзоскелета.

Це стане демонстрацією досягнень міжнародного проекту Walk Again, що використовує сучасні технології для боротьби з паралічем. Розроблений командою екзоскелет управляється за допомогою електричних сигналів мозку, зчитувальних електродами, які розміщені на поверхні голови або безпосередньо в самому мозку.

Дитя від трьох батьків

dity_batky

Якщо британський парламент дозволить нову форму екстракорпорального запліднення, то наступного року в світі може з’явитися на світ перша дитина, що має трьох батьків. Це дозволить тисячам жінок з мітохондріальними захворюваннями не передавати їх своїм дітям.

Мітохондрії мають власну ДНК, яка передається по материнській лінії і відрізняється від хромосом в ядрі клітини. Існує спосіб уникнути передачі мітохондріальних відхилень: для цього необхідно взяти донорську яйцеклітину з нормальною мітохондріальною ДНК і клітинне ядро з яйцеклітини майбутньої матері.

Більшість експертів з біоетики стверджують, що, надавши всього 0,1 % від ДНК дитини, донор не вважатиметься його батьком ні з юридичної, ні з етичної точок зору.

Розпад інтернету і комп’ютери на голові

google-glasses_resized

Яка ціна втрати довіри? Дізнаємося в 2014 році, коли стануть очевидні наслідки викриттів стеження в інтернеті.

За оцінками експертів, за наступні два роки американські інтернет- гіганти і технологічні компанії можуть втратити до 35 млрд доларів. Однак є й позитивні сторони: користувачі стали уважніше ставитися до своєї активності в Мережі. Крім того, може початися дроблення всесвітньої павутини. Ряд країн, у тому числі Бразилія і Німеччина, подумують про створення національної маршрутизації.

Через рік ми всі, можливо, будемо носити комп’ютери на головах: в 2014 році в продаж надійдуть широко розрекламовані окуляри Google Glass.

У ході тестового використання першої модифікації “розумних” окулярів вже з’явився ряд революційних практичних застосувань: хірурги транслювали те, як вони бачать операцію, студентам медичних вузів, а хворі на діабет змогли в буквальному сенсі слова побачити, що вони їдять. А от для ремонту таких окуляр потрібні будуть висококласні специ, як у http://systemmanager.by/.

Критики пристрою говорять, що він покладе край приватному життю, а його дисплей зруйнує спілкування, але, так чи інакше, поява цього пристрою змінить те, як ми дивимося на світ.

Суперпозашляховик на водні

HyundaiTucsonFuelCell

У 1937 році пожежа на дирижаблі Hindenburg поклав край використанню водню як палива, проте найлегший хімічний елемент повертається. Компанія Hyundai випускає позашляховик Tuscon Fuel Cell, що використовує водень для виробництва енергії. Його паливний елемент з’єднує водень із баку з киснем, який добувають з повітря, в результаті чого відбувається електрохімічна реакція, що генерує струм для електродвигуна.

На відміну від електрокарів, яким на підзарядку потрібно кілька годин, на заправку нового позашляховика йде дкілька хвилин, а повного баку повинно вистачити на 480 км.

Садіть кактуси: світу пророкують глобальну посуху

kaktusy_resized

Будьте готові до всього – ось головна думка доповіді Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (IPCC), який повинен бути опублікований в березні майбутнього року.

На сьогоднішній день зросла впевненість у тому, що південь Європи, Близький Схід, південно-східні штати США і південь Австралії очікують посухи. У північних широтах – в Скандинавії та Канаді – стане більше дощів і снігопадів. Однак в інших точках земної кулі передбачити зміна клімату виявилося важче, ніж передбачалося. Експерти все більше розходяться в прогнозах , особливо по Африці та Азії.

Як же країнам готуватися до кліматичних змін? Оскільки детальних прогнозів і індивідуальних рішень чекати не доводиться, слід скоротити вразливість від будь-яких проявів зміни клімату. Наприклад, розводити культури, яким не страшні ні посуха, ні повінь.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button