Земля

Діяльність людини впливала на планету вже в 2000 році до нашої ери

Діяльність людини почала змінювати планету і її клімат на 4 тис. років раніше, чим думали вчені. До такого висновку прийшли дослідники з університету Квінсленда в Брісбені, що опублікували свій звіт у п’ятницю в журналі Science.

Протягом довгого часу, “ми значно недооцінювали вплив стародавніх цивілізацій на екосистему Землі”, стверджують антропологи, які брали участь у широкомасштабному дослідницькому проєкті, направленому на оцінку ступеня впливу діяльності людей на планету.

“Звичайно, сучасні темпи і масштаби глобальних антропогенних змін набагато більше, ніж в глибокому минулому, але довгострокові кумулятивні зміни, які давні землероби і скотарі чинили на Землю, значно серйозніше, ніж ми припускали”, – сказала доктор Андреа Кей з відділення соціальних наук університету Квінсленда.
За її словами, викликана людиною зміна ґрунтового покриву почалася не в середині XX століття, а була досить великим вже до 2000 року до нашої ери.

Дослідження, в якому взяли участь понад 250 науковців з усього світу, дозволило антропологам проаналізувати ступінь впливу діяльності людини на планету за останні 10 тис. років. Отримані дані показали, що вже до 1850 році у нас була “планета, значною мірою перетворена стародавніми мисливцями, збирачами, фермерами та скотарями”.

Як зазначає доктор Кей, близько 10 тис. років тому на Землі переважали полювання і збиральництво, але планета вже знала, що таке інтенсивне сільське господарство і скотарство. З’явившись близько 10 тис. років тому на території між сучасним Пакистаном і Туреччиною, через сім тис. років нові технології обробки землі вже поширилися на території Америки, Папуа-Нової Гвінеї і Західної Папуа, Європи, Північної Африки, Росії, Монголії і деяких частин Азії.

“Навіть маломасштабна сільгоспдіяльність викликає значні зміни в екосистемі, якщо застосовується досить довго, а наші далекі предки вели своє господарство ґрунтовно і на одному місці”, – розповіла інший учасник дослідження доктор Ніколь Бойвин.
За її словами, сліди інтенсивної зміни екосистем по всьому світу, виявляються в пластах 2-го і 1-го тисячоліття до нашої ери, а отже можна стверджувати, що вплив діяльності людей на планету почався задовго до середини 20-го століття, з якого, як вважалося раніше, почалася епоха глобального домінування людини на Землі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button