Наука

Дієта дитини дуже важлива для психічного здоров’я

Діти, які в дитинстві дотримувалися здорового харчування, до восьми років мають краще психічне здоров’я. Про це свідчить одне з найбільших досліджень такого роду, проведене вченими з Університету Агдера в Норвегії.

“Ніхто не дивується, коли ми говоримо про те, як дієта впливає на наше фізичне здоров’я. Однак зв’язок між дієтою та психічним здоров’ям не такий очевидний», — каже дитячий психіатр Крістін Хелле.

Дослідники з Університету Агдера використовували дані норвезького когортного дослідження матерів, батьків та дітей. Це одне з найбільших у світі обстежень здоров’я. Дослідники використовували дані 40 000 дітей, за якими спостерігали протягом декількох років.

“У цьому дослідженні ми бачимо чіткий зв’язок між тим, що діти їдять у ранньому віці, їх рисами особистості та симптомами тривоги та депресії, коли їм виповниться вісім років», — каже співавтор Ніна Сесілія Овербі.

Вона підкреслює, що дослідження не може встановити причину і наслідок, але зв’язок є.

Матері відповіли на питання про своє харчування на різних термінах вагітності і про харчування дитини у віці шести і вісімнадцяти місяців. Нові раунди обстеження були проведені, коли дитині було три і сім років.

У віці восьми років діти, які виросли на здоровій дієті, набирали вищі бали за такі риси особистості, як сумлінність, відкритість, екстраверсія та доброзичливість.

Діти, у яких було менш здорове харчування, мали більш високі бали за такою особистісною рисою, як невротизм (емоційна нестійкістю). Психологи відзначають, невротизм часто пов’язаний зі схильністю до розвитку тривоги і депресії.

Оцінка особистості базувалася на моделі великої п’ятірки, яка є основною науковою теорією формування особистості. Риси особистості – це свого роду виміри простору, в якому ми оцінюємо ступінь прояву психологічних характеристик.

Коли дослідники говорять про хорошу дієту, вони говорять про дієту, яка відповідає норвезьким рекомендаціям щодо харчування: фрукти та овочі, цільні зерна, риба та домашні страви.

“Організм розвиває нервову систему, внутрішні органи та мозок на початку життя. Для цього організму потрібна енергія. Крім того, їжа, яку ми їмо, може впливати на те, як працюють наші гени», — говорить Овербі.

Дослідники підкреслюють, що сприяння здоровому харчуванню є соціальною відповідальністю.

«Маючи ці знання як основу, стає ще важливішим пропонувати дітям здорову їжу в дитячих садках або протягом шкільного дня. Йдеться про забезпечення соціальної справедливості в питаннях здоров’я, і це особливо необхідно підкреслити в ці нестабільні економічні часи, — говорить Хелле.

Дослідження оцінює вплив дієти в ранньому віці на особистість восьмирічних дітей. Виникає природне запитання: коли вже пізно вносити зміни в дієту?

Дослідники можуть запевнити вас, що ніколи не пізно почати правильно харчуватися і отримувати від цього користь.

“Ми не повністю розвинені у восьмирічному віці. Якщо ви встановите хороші харчові звички в ранньому віці, багато чого вже буде зроблено. Особливо для ваших генів”, – каже Хелле.

Вона зазначає, що це дослідження, однак, показує, що здорове харчування в ранньому віці — це крок у правильному напрямку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button