Наука

Для прийняття рішення людині вистачить і пари нервових клітин

Для прийняття рішень потрібно всього дві нервових клітини. До такого висновку прийшли біологи з Університету Сассекса.

Image @sciencephotolibrary from Canva

Всім доводиться робити вибір: чай або кава, Орда або Альянс, піти на роботу або виїхати на Бора-Бора. Як мозок справляється з цим завданням, досі не цілком ясно. Щоб пролити світло на це складне питання, вчені звернулися до істот, які, так само як люди, постійно вибирають, і з’ясували, що в найпростішому варіанті потрібно всього дві клітини, щоб врахувати всі обставини і прийняти рішення.

Равлики живуть в двох режимах: вони або пробують навколишнє середовище на зуб, перевіряючи, їстівне воно, або — якщо підвернеться лист салату — їдять. Але як равлик приймає рішення про те, що пора пошукати їжу? За прийняття цього рішення відповідають всього два нейрони. Тварина кусає камінь, розуміє, що їжі немає, і вирішує далі продовжувати пошук їжі. Якщо один з пробних укусів показав, що попереду лист салату, то равлик переходить в режим активного харчування: наступний укус буде вже повноцінним. З’ясувавши це, вчені стали спостерігати, наскільки активно равлики шукають їжу. Серйозне голодування – близько чотирьох днів – змушує равликів частіше кусати все навколо в надії, що підвернеться їжа. Якщо ж равлик ситий, він не витрачає енергію даремно і просто відпочиває.

Паралельно вчені спостерігали за активністю нервових клітин (у равликів немає мозку — тільки ганглієві вузли, влаштовані набагато простіше). Виявилося, що для прийняття рішення про те, чи варто пошукати їжу, достатньо всього двох клітин: одна повідомляє, чи голодний равлик, а друга підказує, чи є поблизу їжа. Вони постійно обмінюються сигналами, і якщо їжа є і потрібна, то нейрони активують м’язи равлики, і він починає шукати їжу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button