Людина

Для відчуття власного тіла нам потрібен серцевий ритм

Уявлення про власне тіло складається не тільки із зовнішніх даних, одержуваних завдяки зору і слуху. Для того щоб «усвідомити» тіло, мозку потрібно інформація «зсередини» самого тіла – наприклад, серцевий ритм.

Відчуття власного тіла до цих є для нейробіологів нерозв’язною загадкою. Незрозуміло, якого роду інформацію збирає наш мозок, щоб усвідомити, що ось ця рука – це наша рука, ось ця нога – це наша нога, і т. д. Дослідники сподіваються, що вирішити цю психоневрологічну головоломку допоможе феномен виходу з тіла.

Вихід з тіла можна пережити під час епілепсії, або при прийомі деяких наркотичних препаратів, або ж такі відчуття виникають спонтанно, як ніби ні з того, ні з сього.

Досвід виходу з тіла зуміли відтворити і в лабораторії, при цьому мозок вводили в оману, обманюючи органи чуття: людина бачила себе як віртуальне тіло або ж як манекен. Тобто мозку для відчуття тіла потрібна «зовнішня» інформація, що надходить в першу чергу по зорових і дотикальним каналах. Але, можливо, мозку потрібні якісь ще «внутрішні» дані, сигнали, що надходять від внутрішніх органів? Скажімо, від серця?

Щоб перевірити це, у Федеральній політехнічній школі Лозанни (Швейцарія) поставили наступний експеримент. На голову добровольцям надягали спеціальний пристрій з дисплеєм, на якому людина могла бачити себе зі спини – стоячи в двох метрах попереду. Віртуальне тіло огортала оболонка-гало, що світилася. До грудей піддослідних кріпили електроди, які зчитували серцевий ритм. Освітлений контур навколо віртуального двійника пульсував – або в такт серцебиттю, або у власному ритмі.

Коли оболонка відповідала в такт серцю, це виглядало так, немов людина спостерігала власний серцевий ритм, але – що важливо – самі учасники не знали, що для цього буде використовуватися ритм їхнього серця.

Через шість хвилин споглядання власного двійника з пульсуючою світловою оболонкою людина закривала очі і повільно відступала ще на півметра назад. Потім вона повина була повернутися на те місце, де щойно стояла. І ось тут, якщо гало пульсувало в ритмі серця, піддослідний намагався потрапити туди, де був його двійник. Тобто тіло з освітленим контуром він сприймав як своє. Якщо ж ритм пульсації не відповідав ритму серця, випробуваний зупинявся приблизно там, де стояв сам, але не двійник.

Відчуття виходу з тіла підтвердилося потім в ході опитувань піддослідних. Ті, хто бачив пульсацію, яка збігалася з їх серцевим ритмом, сприймали віртуальне тіло як своє власне.

Тобто в даному випадку ефект виходу з тіла був створений за рахунок перенесення назовні внутрішнього сигналу. Іншими словами, мозку для відчуття тіла потрібно відчувати серцевий ритм. (Зовнішнім сигналом це назвати не можна, так як навряд чи хтось із нас регулярно бачить власний серцевий ритм як пульсуючу освітлену оболонку навколо свого тіла.) Можливо, тут відіграє роль не тільки биття серця, але і те, що мозок збирає ще якісь внутрішні відчуття. Втім, це, як кажуть, питання подальших досліджень. А щоби серце жінки завжди було сповнене щастя, їй варто постійно відвідувати салони краси, які зуміли выбрать косметологические комбайны, що, разом з професіоналами, приведуть зовнішність жінки до ідеалу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button