Екологія

До 2100 року клімат північних країн може стати таким же, як у сьогоднішній Франції

А на деякій частині Північної Європи сезонні варіації можуть практично повністю зникнути, вважає дослідник Ханс Теммервік, науковий співробітник Норвезького інституту природничих наук.

Рослинність на північ від 50-й паралелі вивчалася на основі супутникових знімків і польових досліджень, отримані дані порівнювалися з більш ранніми. Результати, які вчені назвали сенсаційними, демонструють безперечний прояв ефектів глобального потепління на півночі.

Дослідження встановило, що за останні 30 років вегетаційний період на півночі планети подовжився на величину до 40 днів.

«Клімат і рослинність Норвегії, якими ми їх знаємо сьогодні, можуть повністю змінитися за кілька десятиліть. Такий же процес протікає в Сибіру, на Алясці і на півночі Канади. Гірські плато перетворюються в ліси, зими рік за роком стають коротшими », – говорить Ханс Теммервік.

Теммервік поряд з іншими норвезькими вченими входив в міжнародну групу з 21 фахівців з 17 різних організацій, що вивчала зміни, що відбувалися останні 30 років. Результати дослідження зібрані в доповіді «Зниження сезонних коливань температури і вегетації в північних районах», опублікованому в журналі «NatureClimateChange» цього року.

Арктичне потепління стало причиною скорочення сезонних переходів, з менш тривалим осіннім і весняним періодом. Північний клімат з часом стане схожий на нинішній середньоєвропейський, і північна рослинність буде зазнавати аналогічні зміни, стверджують автори дослідження: «Якщо потепління триватиме, через якийсь час у нас виникне ситуація, коли часи року важко буде відрізнити одне від іншого, як сьогодні в Центральній Європі ».

Останні 30 років вегетаційний період подовжувався на 3-4 дні кожні десять років. Проте, між різними районами залишаються помітні варіації. «У північній півкулі ці зміни виявилися більш серйозними, ніж де-небудь ще на планеті», – зазначає Ханс Теммервік.

Початок і завершення вегетаційного періоду, пояснює він, сильно залежить від порогових температур. Коли картина порогових температур змінюється і тим самим змінюється момент старту фотосинтезу, з часом це призведе до змін у складі рослинного співтовариства.

«Спеціальний аналіз показав, що між змінами у структурі рослинності і змінами річного температурного циклу на півночі є тісний зв’язок. Та обставина, що підвищення середньої температури найбільш сильно проявляється в зимовий період, призвело з 1982 року до поступового скорочення різниці між середньою літньою і середньою зимовою температурою. Іншими словами, за цей період знизилася різниця між літом і зимою », – каже Теммервік. Хоча на сьогодні важко передбачати зміни клімату, але ми спрогнозуємо погоду в івано франківську на 30 днів, ми у цьому кращі!

Скорочення сезонних коливань в Арктиці приблизно відповідає зсуву на 4-7 градусів на південь.

«Ми спробували обробити дані в 17 різних моделях в припущенні, що зміни триватимуть тими ж темпами. Ці оцінки показали, що клімат в Арктиці зміниться так, ніби ми змістилися на 20 градусів на південь. Якщо цей сценарій втілиться в реальності, до 2100 року в північноєвропейських країнах буде клімат, типовий для сучасної Франції », – розповідає вчений.

У результаті там, де росли тільки лишайники і верес, зможуть рости дерева і кущі. Види повільно просуваються на північ і в гори.

Посилення вегетації на півночі також дасть додатковий імпульс глобальному потеплінню, в підсумку зміни будуть тільки набирати темп. Слідом за новою рослинністю на північ прийдуть тварини та комахи, які не могли б вижити в колишньому суворому кліматі.

«В останні роки ми спостерігаємо враження дерев комахами і грибками, раніше не зустрічалися так далеко на півночі. Наслідки для уражених дерев можуть бути катастрофічними », – попереджає Ханс Теммервік.

Натхнення: http://www.nord-news.ru/


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button