Земля

До середини століття населення Землі почне скорочуватися

Зростання населення Землі у відносно недалекому майбутньому може повністю припинитися і навіть змінитися спадом. Причиною є низька народжуваність і старіння працездатного населення, це випливає з дослідження, опублікованого в Stratfor. На думку американського політолога Джорджа Фрідмана, населення більшості європейських країн скоротиться вже через 10-15 років.

19-02-15-foto-600x330-1

Але констатацією скорочення темпів зростання населення в Європі прогнози Фрідмана не обмежуються. Він вважає, що практично у всіх суспільствах, від найбідніших до найбагатших, народжуваність серед жінок буде знижуватися.

Для підтримки стабільності населення народжуваність повинна залишатися на рівні 2,1 народжень на одну жінку. Однак у більшості європейських країн за винятком Ірландії народжуваність значно нижче.

[ads2] До кінця століття народжуваність впаде нижче критичної позначки навіть у найбідніших країнах, наприклад в Бангладеш і Болівії. Ключовим чинником падіння народжуваності є збільшення чисельності міського населення – народжуваність традиційно вища в селах, а не в містах.

Однак, на думку Фрідмана, падіння чисельності населення не зробить істотного впливу на світову економіку. Незважаючи на скорочення чисельності працездатних громадян, загальносвітовий ВВП продовжить рости за рахунок технічного прогресу.

Важливим чинником є міграція, яка дозволить країнам, що втрачають населення, довгий час залишатися на “плаву”. Зокрема, вже до середини століття латино- і афроамериканці можуть скласти більше половини населення в США, у зв’язку з низькою народжуваністю білого населення Америки.

Читайте також: 10 народів світу, які скоро зникнуть

При цьому Фрідман зазначає, що в США, в принципі, непогано працює програма інтеграції мігрантів в існуюче співтовариство, що дозволяє уникнути соціальних вибухів. А от у Європі та Японії соціальні програми для мігрантів не працюють, що може призвести до соціальних потрясінь. Правда, у випадку Японії це не дуже актуально, оскільки Країна висхідного сонця за фактом є мононаціональною – близько 98% населення складають японці.

На думку політолога, економіки розвинених країн змушені будуть перебудуватися, щоб залучити до якої-небудь активної економічної діяльності людей похилого віку.

Натхнення: samsud.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button