Екологія

Дощі розмивають Гренландський крижаний щит

Часті дощі в Гренландії, іноді навіть зимові, руйнують льодовий щит острова, роблячи його більш уразливим для танення в майбутньому, і по мірі зміни клімату цей феномен буде зустрічатися все частіше, повідомляє журнал The Cryosphere.

Гренландія, як і Арктика в цілому, теплішає швидше середнього: з 1990 року середня приповерхнева температура зросла на 1,8°C влітку і майже на 3° взимку. Зараз льодовий щит Гренландії втрачає приблизно 270 мільярдів тонн льоду в рік, причому до 70% втрат припадає не на айсберги, а на пряме танення льодів і стік талої води в океан.

Кліматологи з центру океанічних досліджень GEOMAR в Німеччині використовували супутникові дані, за якими можна відстежувати танення снігу та льоду в реальному часі, і дані автоматичних станцій наземного спостереження за температурою, вітром та опадами. Зіставивши цю інформацію, вчені виявили понад 300 випадків, коли чинником початку танення стали рідкі опади – дощ. За період дослідження літа такі ситуації почастішали вдвічі, а взимку — втричі. При цьому загальна кількість опадів в Гренландії не змінилося — почастішали лише дощі (а не сніг).

Виявляється, що більш високі температури підвищують ймовірність рідких опадів, які ефективно розтоплюють сніг, і потоки талої та дощової води продовжують посилювати танення ще кілька днів після самого дощу: за досліджений період тривалість такого танення, спровокованого дощем, збільшилася з 2-х до 3-х днів взимку і з 2-х днів до 5 — влітку. Всього на дощі довелося близько третини стоку води.

Крім того, частина води знову замерзає і залишається на поверхні, формуючи шар більш темного у порівнянні зі снігом льоду, який краще поглинає сонячне випромінювання і легше тане — так формується «зачароване коло» періодичного танення.

Зимові дощі роблять льодовий покрив більш вразливим до танення влітку. Поки вони зустрічаються тільки на невеликій висоті на півдні і південному заході Гренландії, тоді як влітку дощі часто йдуть і в найбільш віддалених районах острова. По мірі зміни клімату і тривалого потепління кордон дощу і снігу буде зміщуватися на північ вглиб Гренландії.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments