Екологія

Цивілізація сміття

Наша цивілізація виробляє величезну кількість сміття. Експерти стурбовані зростанням кількості викинутої електроніки, до 2017 року воно зросте на третину. Глобальна карта показує розподіл відходів по країнах.

Цивілізація сміття

Дослідники з організації вирішення проблеми е-відходів (STEP або дослівно «Вирішення проблеми електронного сміття») створили інтерактивну карту (дивитися тут), де представлені дані про щорічні кількості електронного сміття, що викидається жителями 184 країн. На карті добре видно, скільки електроніки виробляється, а скільки викидається або відправляється на переробку.

Кількість виробленого електронного обладнання вражає: торік на планеті було вироблено майже 48,9 млн. метричних тонн відходів електротоварів і електроніки – це в середньому по 7 кг на кожного з 7 млрд. землян. Більш того, кількість електронних відходів зростає дуже швидкими темпами, оскільки продається електроніки все більше і більше, зокрема в 2012 році було продано електротоварів загальною вагою 64,8 млн. тонн. При збереженні нинішніх темпів зростання, до 2017 року щорічний обсяг відходів електроніки зросте на 33 % і складе більше 65,4 тонн. За вагою це можна порівняти з 200 хмарочосами Empire State Buildings або 11 Великими пірамідами Гізи. Якщо ж відбудеться перехід до нового покоління електроніки, наприклад графеновой, то у відходи потрапить додатковий чималий обсяг морально застарілих приладів.

Хоча є достатньо інформації про негативі екологічні та медичні наслідки поточних примітивних методів утилізації електронних відходів, людям досі важко зрозуміти всі масштаби цієї проблеми. «Ми сподіваємося , що це постійно оновлювана карта електронних відходів, допоможе зрозуміти важливість економії ресурсів і правильної утилізації електроніки», – говорить виконавчий секретар StEP та експерт Університету ООН Рюдігер Кехра (Рюдігер Kuehr).

Що стосується внеску окремих країн у «сміттєву» проблему, то електронна карта показує, що в 2012 році Китай і США були лідерами за кількістю відходів електроніки: 11,1 млн. і 10 млн. тонн відповідно. При цьому дві найбільші економіки світу перебувають далеко одна від одної, коли мова йде про щорічну кількість електронних відходів на одну людину. Тут США знаходиться у світових лідерах – 29,8 кг електронного сміття на людину. Це майже в 6 разів вище, ніж у Китаї, де на душу населення щорічно доводиться 5,4 кг техносміття.

Крім того, простежується потужний глобальний трафік високотехнологічного сміття. Так, найбільш великі утилізовані електронні прилади, насамперед телевізори та монітори, експортуються по суші або по морю в такі країни, як Мексика, Венесуела, Парагвай і Китай. Водночас комп’ютери, насамперед ноутбуки, відправляються в азіатські країни, включаючи Гонконг, Об’єднані Арабські Емірати і Ліван. Основні напрямки для утилізованих мобільних телефонів: Гонконг, країни Латинської Америки і Карибського басейну, такі як Парагвай, Гватемала, Панама, Перу і Колумбія. Проте, пункт призначення в торгових документах може бути лише початковою точкою зупинки, а реекспорт і кінцевий пункт призначення відпрацьовавших своє електротоварів відстежити досить важко. У зв’язку з цим, складно сказати, скільки і як електротовари були утилізовані.

Фахівці американського Національного центру з утилізації електронних відходів NCER підрахували, що дві третини використаних одиниць електроніки (56 % від загальної ваги) торік були розібрані для повторного використання або переробки, а 8,5 % (3,1 % від загальної ваги) були експортовані у вигляді цілих одиниць, тобто без розбирання.

Помічник Генерального секретаря ООН Кацухіко Такеучі (Kazuhiko Takeuchi) вважає, що науково обгрунтовані дані про кількість, склад і вплив електронних відходів на здоров’я та екологію допоможуть промисловості і урядам скоординувати зусилля для вирішення цієї глобальної проблеми. Більш того, ефективна утилізація та адаптовані технології виробництва електроніки будуть позитивно впливати на світову економіку.

Натхнення: rnd.cnews.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button