Всесвіт

Дослідники Сонця попередили про майбутню супербурю

Приблизно раз на 150 років на Сонці відбувається найсильніший корональний викид, спрямований у бік Землі, розповідає вчений Ешлі Дейл з Університету Брістоля. У поточному сонячному циклі «супербуря» вже запізнилася на п’ять років, що робить її ймовірність виникнення найближчим часом тільки вищою.

На сторінках журналу Physics World вчений попереджає про катастрофічні і неминучість довгострокових наслідків «супербурі», викликаної викидом корональної маси Сонця. Така буря не тільки погано вплине на здоров’я людей, але і здатна посіяти хаос в системах зв’язку і енергомережах, завдаючи шкоди життєво важливим сферам таким як транспорт та медицина.

foto_cikavosti_07.08.2014-015

Найбільшою «супербурею», яку коли-небудь зафіксовали був викид корональної маси в бік Землі в 1859 році, що отримав назву «Подія Керінгтона» на честь астронома, який його зафіксував. Тоді Сонце викинуло у бік Землі трильйон заряджених частинок на швидкості до 3000 км/с. Енергія частинок була еквівалентна 10 мільярдам ядерних бомб, скинутих на Хіросіму. Однак вплив на людство не був катастрофічним: електронна інфраструктура в той час складалася лише з 200 тисяч кілометрів телеграфних ліній.

Читайте також: Коли Сонце відключить інтернет

Подібні «супербурі» неминучі і за розрахунками NASA відбуваються в середньому раз на 150 років. Це означає, що ми в даний час на п’ять років «відстали від графіка» — і що ймовірність «супербурі» у наступні 10 років складає близько 12%.

Поки що єдиним способом захисту від магнітних бур є їх своєчасне прогнозування й підготовка до наслідків. Міжнародна команда вчених SolarMax, до складу якої входить і Дейл, зібралася в минулому році в Міжнародному космічному університеті в Страсбурзі (Франція), щоб визначити найкращі способи уникнення збитків від сонячної супербурі. Кращим рішенням була визнана відправка масиву з 16 невеликих супутників на орбіту навколо Сонця, які зможуть за тиждень передбачити викиди корональної маси, їх потужність і напрям.

Кнопка «Наверх»
Закрыть