Наука

Дослідження: звичайний аспірин знижує ймовірність раку яєчників

Часте вживання аспірину дозволило знизити ризик немуцинозного раку яєчників, незалежно від більшості генетичних факторів ризику. До такого висновку прийшли дослідники, які вивчили кейси понад 4,4 тис. пацієнток з даним захворюванням і понад 10 тис. пацієнток в цілому. Результати дослідження опубліковані в JAMA Network Open.

Image by PublicDomainPictures from Pixabay

Зв’язок між частим вживанням аспірину і зниженим ризиком раку яєчників спостерігалася у осіб з генетичними факторами ризику нижче і вище медіани. Зниження ризику було найбільш значним для серозних і ендометріоїдних пухлин високого ступеня злоякісності.

Дослідники з США, Австралії та Великобританії об’єднали аналіз восьми попередніх досліджень типу «випадок-контроль», проведених консорціумом асоціації раку яєчників, щоб оцінити зв’язок між частим вживанням аспірину і ризиком розвитку раку яєчників. Часте вживання аспірину визначалося як щоденне або майже щоденне вживання аспірину протягом шести місяців або довше. Дослідники включили лише людей з восьми досліджень з наявними генетичними даними.

В аналіз були включені пацієнтки з немуцинозним раком яєчників у кількості 4 476 осіб і 6 659 учасників контрольної групи. 575 пацієнтів та 1030 учасників контрольної групи повідомили про часте вживання аспірину. На зниження ризику раку яєчників на 13%, пов’язане з частим прийомом аспірину, не вплинула шкала полігенного ризику пацієнтки (PGS), це оцінка ризику, заснована на відомих генетичних кореляціях із захворюванням.

В аналізі особи з ПГС вище 80%, тобто групи з найвищим генетичним ризиком, не виявили зниження ризику, пов’язаного з використанням аспірину. Проте дослідники відзначають, що ця група не відповідала статистичному довірчому індексу опитування даних, рівному 95%, що означає, що, хоча дослідження не змогло підтвердити зниження ризику, не слід це розглядати як нульовий результат, а скоріше, як область, що вимагає подальшого вивчення.

Дослідники відзначають, що при вживанні аспірину можуть виникати серйозні побічні ефекти, включаючи виразку шлунка і геморагічний інсульт. Крім того, частота раку яєчників серед загальної популяції низька (1,3% жінок, за даними Американського онкологічного товариства), і часте використання аспірину не є рекомендованим профілактичним заходом для всіх жінок.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button