Наука

Плоди томатів виявилися здатні сигналізувати рослині про небезпеку

Досі було невідомо, чи можуть плоди передавати сигнали материнській рослині, але досліди, поставлені на томатах, показали, що це дійсно відбувається.

На перший погляд, плоди, що дозрівають на гілці, абсолютно пасивні й не можуть впливати на життя всієї рослини. Однак нові експерименти показали, що це не так: при нападі комах їстівні плоди томатів можуть передавати сигнал тривоги материнській рослині. Про це повідомляється в новій статті, опублікованій в журналі Frontiers in Sustainable Food Systems.

У рослин немає замкнутої кровоносної системи, і сік  в ньому речовинами рухається лише від стебла до плоду, але не назад. Тому дотепер було неясним, чи може плід якимось чином комунікувати з материнською рослиною. Щоб з’ясувати це, команда біологів з бразильського Федерального університету в Пелотасі вирощувала томати в клітинах Фарадея. Це дозволило повністю ізолювати рослини від зовнішніх електромагнітних полів і з високою чутливістю реєструвати слабку електричну активність в місцях прикріплення плодів.

Вчені висаджували на плоди ненажерливих гусениць Helicoverpa armigera і відстежували сигнали з електродів до, під час і протягом 24 годин після такого неприємного контакту. Для пошуку патернів зібрані дані оброблялися нейромережею, і та дійсно знайшли відмінності в електричній активності до і після зустрічі з комахами. Це підтвердили й біохімічні дані, показавши, що контакт плода з гусеницями змушує всю рослину викидати захисні речовини.

«Ми виявили, що плоди можуть передавати важливу інформацію, таку як сигнал про напад гусениць, що для рослини вкрай серйозно, — говорить Габріела Різіг (Gabriela Reissig), одна з авторів роботи. – Це, мабуть, дозволяє іншим частинам приготуватися до відбиття такої атаки”. Тепер автори повинні показати, що інші рослини здатні реагувати на комах так само як томати, а ще перевірити, чи здатні плоди «повідомляти» стеблу про інші види загроз.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button