Головна / Земля / Древні британці практично зникли незабаром після будівництва Стоунхенджа

Древні британці практично зникли незабаром після будівництва Стоунхенджа

Стародавні мешканці Британії, які побудували знаменитий неолітичний комплекс Стоунхендж, загадковим чином зникли протягом кількох наступних століть, а населення островів було практично повністю замінено переселенцями з континентальної Європи. До таких висновків прийшла міжнародна група з 144 європейських і американських учених, які провели наймасштабніше на даний момент дослідження ДНК жителів доісторичної Європи. Про це повідомила газета The Independent.

Люди епохи неоліту, які побудували Стоунхендж, самі колись прибули до Британії з території континенту, асимілювавши нечисленні місцеві племена мезолітичних мисливців-збирачів. Вони ж принесли з собою і землеробство. Як встановили фахівці, будівельники Стоунхенджа були людьми зі смаглявою шкірою і темним волоссям, а з генетичної точки зору були дуже схожі на мешканців Піренейського півострова тієї ж епохи, який і міг бути їх прабатьківщиною. Протягом наступних 1,5 тис. років після свого прибуття на острови вони складали, за оцінками експертів, майже 100% населення неолітичної Британії.

Проте в районі 2500 — 2000 років до нашої ери відбулися події, які кардинальним чином змінили вигляд регіону. Як свідчать дані генетики, населення на 90% змінилося абсолютно іншою популяцією, яка переселилася з Центральної Європи через територію сучасних Нідерландів і належала до так званої археологічної культури дзвоноподібних кубків.

«Це не обов’язково було історією кривавого завоювання, — пояснив співавтор дослідження Ян Арміт з Університету Бредфорда. — Існують деякі свідчення скорочення чисельності населення і збільшення площі лісів, що говорить про занепад сільського господарства. Можна розглядати версію зміни клімату і навіть епідемії занесеної ззовні хвороби, до якої у них не було опірності».

Культура дзвоноподібних кубків, витіснила неолітичне населення Британії, названа так тому, що для її представників було характерним використання керамічних кубків у формі перевернутого дзвона. Вона бере свої витоки в Центральній Європі, звідки поширилася на захід на великі території. Вчені протягом тривалого часу сперечалися, що саме являла собою ця культура: чи було її поширення викликана масовою міграцією населення або ж просто запозиченням технологій сусідніми народами. Нинішнє дослідження підтвердило першу версію, причому Британські острови відчули це на собі найбільше.