Наука

Дивовижні властивості урану можуть назавжди змінити світ

У 2018 році команда хіміків раптово виявила в урана нові і вельми незвичайні властивості, які не тільки допоможуть позбавити Землю від величезної кількості небезпечних відходів, але також дозволять зробити серйозний прорив в промисловості і науці.

Дослідники, що працюють в Манчестерському університеті в США, в 2018 році виявили, що за допомогою урану можна здійснювати реакції, які можуть виявитися вирішенням проблем в області енергетики та утилізації відходів, а також, як не дивно, допомогти в розробці ліків нового покоління. Команда, очолювана професором Стівом Лідлом, головою Inorganic Chemistry в Манчестері, детально розповіла про своє проривне відкриття в журналі Nature Communications.

Цікаві властивості урану

Саме відкриття стало випадковим і з’явилося в рамках дослідницької програми, яка триває вже більше 10 років. Раніше вчені вважали, що на подібні реакції здатні лише перехідні метали. “Унікальність урану полягає в тому, що в періодичній таблиці він знаходиться на своєрідному “роздоріжжі” і іноді поводиться як лантаніди (14 ряд), а іноді як перехідні метали», – пояснює Лідл.

З точки зору промислової хімії це велика удача: дивно, але у людства урану більше, ніж багатьох перехідних металів — їх вміст в породі невисокий, а технологія видобутку вельми непроста. Лідл зазначає, що буквально сотні тонн збідненого урану в даний час лежать без діла в складах по всьому світу — адже цей метал є побічним продуктом при виробництві збагаченого урану. Вчений вважає, що добро не повинно пропадати без діла і що з нього можна отримати неабияку користь.

Уран в промисловості

Протягом десятиліть людство використовує уран в ядерній енергетиці і в якості начинки для ядерної зброї. Велика кількість збідненого урану з часом перетворилося на проблему, оскільки заходи з утилізації відходів та ізоляції небезпечних радіоактивних матеріалів не завжди бувають досить ефективними. Команда Лідла заявляє, що скоро цій проблемі прийде кінець, оскільки відкриття дослідників має нівелювати кількість ядерних відходів до прийнятного мінімуму.

«Ми впевнені, що розуміння принципів правильно використання радіоактивних металів дозволить нам придумати і інші ефективні способи з утилізації ядерних відходів, так що в кінцевому підсумку вони перестануть становити загрозу»,  – пояснює Стів в інтерв’ю порталу Futurism.

В офіційному прес — релізі університету Манчестера Ліддл пояснив, що їх відкриття може призвести до розробки нових ліків і пластмас, які будуть біорозкладані – це також допоможе позбавити Землю від сміття. В даний час саме пластмаса є одним з найсерйозніших елементів забруднення навколишнього середовища, оскільки дуже повільно розкладається в природних умовах. Загальна кількість пластмаси, використовуваної у світовій промисловості, експерти оцінюють в 297,5 мільйонів тонн.

Уран і матеріали майбутнього

Вчені відзначають, що крім іншого уран також володіє цікавими магнітними властивостями і зможе стати потенційним компонентом для «матеріалів майбутнього». У тому випадку, якщо уран і справді можна буде використовувати як джерело «мирної» і безпечної енергії, це дозволить зробити промислові виробничі цикли менш марнотратними і енергоємними.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button