Всесвіт

З’ясувалося, чому вчені називають придатними для життя не ті планети

Присутність кисню в атмосфері планети є однією з потенційних ознак біологічної активності, яку виявлять телескопи майбутнього. Нове дослідження описує кілька сценаріїв, в яких млява кам’яниста планета біля зірки, схожої на Сонце, може обдурити астрономів.

Image by Dewald Van Rensburg from Pixabay

У статті, опублікованій в AGU Advances, автори пояснюють, що сучасні технології телескопів можуть в кінцевому підсумку давати помилкові спрацьовування, коли дослідники намагаються знайти ознаки життя в інших світах. Вони кажуть, що, хоча ми можемо виявляти присутність кисню в атмосфері планети з все більшою надійністю, цього недостатньо, щоб оголосити планету придатною для життя.

У найближчі десятиліття, можливо, до кінця 2030-х років, астрономи сподіваються отримати телескоп, здатний фіксувати спектри потенційно схожих на Землю планет навколо зірок типу Сонця. Ідея полягає в тому, щоб націлювати його на планети, досить схожі на Землю, щоб на них могла виникнути життя і характеризувати їх атмосфери.

Такі телескопи дозволять вченим довести існування життя за межами Землі за допомогою пошуку біосигнатура. По суті, біосигнатура – будь-який прояв наслідків життєдіяльності, науково доводить існування життя в минулому або сьогоденні. Вони натякають на присутність життя на додаток до того факту, що на планеті може бути доступний кисень.

Проблема в тому, що було багато дискусій про те, чи є виявлення кисню достатньою «ознакою життя». Варіюючи початковий набір летючих елементів в моделі геохімічної еволюції кам’янистих планет, учені прийшли до важливого висновку: при виявленні кисню необхідний контекст.

З'ясувалося, чому вчені називають придатними для життя не ті планети
Варіюючи початковий набір летючих елементів в моделі геохімічної еволюції кам’янистих планет, дослідники отримали широкий спектр результатів, включаючи кілька сценаріїв, в яких млява кам’яниста планета навколо зірки, схожої на Сонце, могла еволюціонувати, щоб в її атмосфері був кисень. Надано: Дж. Кріссансен-Тоттон.

Звичайно, кисень необхідний для існування життя на планеті, тому його виявлення в атмосфері планети стане великим кроком у пошуку придатних для життя місць. Однак відомо, що кисень може існувати на планеті без життя. Річ у тім, що розкладання води через радіацію також може викликати його накопичення в атмосфері планети. Водночас геологічні події можуть привести до достатку окису вуглецю і водню. Проблема в тому, що спостереження за всіма цими газами на планеті може заплутати учених. Вони вирішать, що там є життя, хоча потенційно населена планета насправді це не що інше, як вологий, неживий шматок каменю. У підсумку, вчені називають придатними для життя не ті планети.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button