Людина

Експеримент показав, що діти починають підлаштовуватися під оточуючих в три роки

Вчені з’ясували, що до трьох років діти з більшою ймовірністю починають погоджуватися з тим, що говорять однолітки, щоб вписатися в групу, і перестають діяти з бажання слідувати авторитету.

Діти почали звертати увагу на думку однолітків в три роки / © John

Дослідження провела команда з Університету Дьюка. Вони запросили 104 трирічних дітей на чаювання і дали кожному синю наклейку. Потім вчені сказали дітям, що ця наклейка робить їх частиною команди, і спостерігали, як випробовувані вибирали види чаю, закуски й посуд для чаювання.

Спочатку вони це робили самі, а потім – після спілкування з однолітками. В результаті іноді діти формулювали вибір виходячи з особистих переваг. А іноді представляли це як норму, що розділяється всієї групою. Подробиці роботи опубліковані в журналі PLOS One.

Експеримент показав, що, вислухавши думки інших, діти в більшості випадків зупинялися на своєму першому виборі. Іншими словами, учасники, які спочатку говорили, що хочуть пончик, врешті-решт вибирали пончик – незалежно від того, що говорили інші.

Але в 23% випадків діти міняли вибір, спираючись на думку інших. Також вони з більшою ймовірністю погоджувалися з оточуючими, коли вибір представляли як норму для групи, а не як особиста перевага. При цьому в такому випадку вони вибирали думку групи, а не думка авторитетів – авторів експерименту.

“Ми не народжуємося, знаючи, що говорити, коли хтось чхає, в який час носити капелюх і що їсти виделкою, а не руками. Більшість з нас починають переймати ці неписані соціальні правила в дитинстві, – зазначив Леон Лі, автор роботи. – Питання в тому, що спонукає дітей переймати норми. Можливо, вони насправді не намагаються відповідати загальноприйнятому образу дій. А хочуть показати повагу до оточуючих і відчути більш тісний зв’язок з ними”.

Вчені додали, що отримані результати підтримують ідею про те, як діти визначаються з вибором. У перші роки життя малюки роблять те, що просять дорослі, з поваги до їх авторитету. Але приблизно до трьох років вони починають думати по-іншому, розуміють такі сигнали як щось важливе для групи. І тому діють з почуття пов’язаності з оточуючими.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button