Екологія

Експерти назвали ключові напрямки та перспективи кліматичних технологій

Експерти назвали десять напрямків кліматичних технологій критично важливих для вирішення проблеми нульового споживання енергії, які спеціально призначені для прискорення декарбонізації.

Image @sciencephotolibrary from Canva

Оскільки попит на них зростає, компанії матимуть можливість створити значну вартість, одночасно допомагаючи скоротити викиди, повідомляє McKinsey.

Очікується, що можуть з’явитися й інші напрямки.

Аналіз McKinsey припускає, що за сценарієм, коли світ досягне чистого нуля до 2050 року, капітальні витрати на обладнання та інфраструктуру з відносно низькою інтенсивністю викидів становитимуть у середньому $6,5 трлн на рік, що становить понад дві третини від $9,2 трлн щорічних капітальних витрат протягом цього періоду. час.

“На нашу думку, майже всі ці активи з низьким рівнем викидів включатимуть кліматичні технології”, – зазначили в матеріалі.

Експерти назвали ключові напрямки та перспективи кліматичних технологій

Під час переходу до нульового чистого викиду світова енергетична система, а також її обладнання та інфраструктура, будуть реорганізовані за допомогою кліматичних технологій для роботи з відновлюваними джерелами енергії замість викопного палива. Це означає не тільки виробництво та використання відновлюваної енергії, але й транспортування її на кінцеві ринки з виробничих центрів.

Коли відбуваються ці зрушення, деякі ланцюжки доданої вартості розриватимуться та формуватимуться нові.

Інновації також мають прискорюватися. Для більшості кліматичних технологій витрати зменшуються надто повільно, щоб скоротити викиди відповідно до цілей чистого нуля на середину століття. Злам кривої витрат вимагатиме нестандартних підходів до розробки, інтеграції та масштабування технологій, зокрема такого рівня співпраці, який рідко зустрічається для інших типів технологій.

Ефективні організації визнають три фундаментальні аспекти сфери кліматичних технологій:

  • кліматичні технології дуже взаємозалежні;
  • конкуренція на цих взаємозалежних ринках вимагає співпраці між ланцюжками створення вартості та промисловими екосистемами;
  • потужні переваги першого учасника можна отримати завдяки ризику та сміливим діям.

Кліматичні технології рідко стоять окремо

Більшість кліматичних технологій є життєздатними лише за умови впровадження інших кліматичних технологій на рівні об’єктів, підприємств, регіонів або ланцюжків створення вартості.

Так екологічно чистий метанол вважається найдосконалішим технічно доступним паливом для екологічного судноплавства. Двигуни на метанолі для суден уже є на ринку. Одну з форм “зеленого” метанолу, е-метанол, можна отримати шляхом поєднання зеленого водню з біогенним CO2 (CO2, отриманий з біомаси). Таким чином розширення виробництва екологічно чистого метанолу, ймовірно, включатиме збільшення уловлювання вуглецю для промислових джерел біогенного CO2.

“Важливою передумовою для успіху багатьох кліматичних технологій, включно з “зеленим” метанолом і “зеленим” воднем, іншим синтетичним паливом, “зеленою” сталлю та уловлюванням вуглецю, є нарощування потужностей для виробництва та зберігання відновлюваної електроенергії”, – зазначили в матеріалі.

Доступ до інших ресурсів, окрім відновлюваної енергії, також може стримувати темпи розвитку кліматичних технологій, наприклад, батареї для електромобілів і системи зберігання енергії комунального масштабу  вимагають постійного надходження важкодоступних матеріалів, таких як кобальт і нікель.

Важливою передумовою для успіху багатьох кліматичних технологій, включно з “зеленим” метанолом і воднем, іншим синтетичним паливом, “зеленою” сталлю та уловлюванням вуглецю, є нарощування потужностей для виробництва та зберігання відновлюваної електроенергії.

Додаткова складність виникає через те, що кліматичні технології приймають різні форми, які можуть мати свої особливі взаємозалежності. Набір технологій для тривалого накопичення енергії включає чотири основні категорії: хімічні, електрохімічні, механічні та термічні.

Кожна категорія включає кілька технологій, і кожна з них досягла різного рівня зрілості та готовності до ринку. Погляд на можливі варіанти використання тривалого накопичення енергії в одному секторі – електроенергетиці – також показує, що економіка кожного випадку використання може залежати від змін (в інших частинах енергетичної системи), які змінюють гнучкість мережі та потреби в зберіганні.

Співпраця створює конкурентну перевагу

Взаємозалежність кліматичних технологій означає, що їх масштабування часто вимагає від організацій спільної роботи над створенням нових ланцюгів створення вартості та промислових екосистем, тобто більш співробітницького підходу, ніж до якого звикли підприємства, і такого, який може порушити існуючі мережі.

Наприклад у водневій промисловості було оголошено про понад 520 проектів, які становлять $160 мільярдів інвестицій, і що, ймовірно, знадобляться додаткові $540 мільярдів інвестицій, щоб досягти чистого нуля до 2050 року.

Також високий попит на водень спонукатиме організації інвестувати в інфраструктуру та виробничі потужності, але попит досягне масового масштабу лише тоді, коли буде створено інфраструктуру та виробничі потужності для виробництва недорогого чистого водню.

Щоб стимулювати дії, рада сприяє координації між потенційними постачальниками та покупцями водню, а також гравцями екосистеми, такими як фінансові установи та уряди.

Подібні підходи також можуть сприяти розвитку інших кліматичних технологій.

“Керівники, які бачать потенціал у кліматичній технології, не повинні чекати, поки сформується підтримуюча екосистема. Розробляючи спільні плани або дорожні карти для комерціалізації кліматичних технологій, екосистеми можуть стимулювати зміни, створювати ринки та запобігати витрачанню зусиль на дублюючі проєкти”, – зазначили в матеріалі.

Швидкі послідовники можуть ніколи не зловити перших

Для багатьох потреб декарбонізації жодна кліматична технологія ще не стала стандартом. Переваги першого кроку доступні компаніям, які організовують екосистеми кліматичних технологій або приєднуються до них на ранній стадії. Швидким послідовникам може бути важко вступити в такі альянси після того, як вони сформуються.

Цей тиск змусить усіх лідерів, особливо тих, хто працює в відомих галузях, зробити вибір щодо потенціалу прибутку поточних активів з можливостями експоненційного зростання на ринках кліматичних технологій. Також їм потрібно буде вирішити, скільки своїх ресурсів вони мають інвестувати в обслуговування ринків, які, ймовірно, почнуть скорочуватися, і зобов’язатися виробити зрілі кліматичні технології та винайти технології наступного покоління.

“Контури можливої ??нульової чистої економіки все ще розмиті, але чекати, поки вони стануть більш чіткими, можна втратити цінні можливості. Через такий тиск організаціям варто визначити, де вони можуть конкурувати, і сміливо закріпити свої позиції, особливо на ринках, де перші гравці ще не вийшли вперед”, – зазначили в матеріалі.

Розповсюдження цифрових технологій призвело до появи домінуючих молодих фірм і зруйнувало ієрархію існуючих підприємств. Тепер зростання багатотрильйонного ринку кліматичних технологій змінить конфігурацію галузей і перерозподіл вартості в економіці, створюючи нові історії успіху як для нових “зелених” компаній, так і для тих, що швидко розвиваються.

Натхнення: ecopolitic.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button