Земля

Електромагнітні поля блискавки справляють дивний «зцілюючий» вплив на клітини

Навряд чи хтось серйозно хоче відчути на собі всі наслідки потрапляння блискавки. Між тим їх вплив може чинити деяку цілющу дію, з’ясували ізраїльські вчені.

Пояснимо, що із-за ударів блискавки між Землею й іоносферою виникають стоячі електромагнітні хвилі низьких і наднизьких частот. Це явище відоме як резонанс Шумана. У різних куточках світу вирує приблизно 2000 гроз. З цієї причини весь цей час, поки на планеті існує життя, вона «купається» в наднизьких електромагнітних полях. Ці поля неймовірно слабкі і їх дуже важко виявити.

Раніше вважалося, що вони ніяк не позначаються на життя на Землі. Проте недавня робота фахівців Тель-Авівського університету показала, що це не зовсім так. На щастя, мова йде про позитивний вплив: ці поля можуть мати захисні властивості для організмів, що живуть в умовах стресу.

Вчені провели численні лабораторні експерименти, під час яких вони створювали поля, подібні тим, що виникають в атмосфері. Потім вони спостерігали, яке вони справляють вплив на живі клітини серця щурів. Експерименти тривали 30-40 хвилин.

Виявилося, що наднизько частотні електромагнітні поля в частотному діапазоні 7,6–8 герц впливали на клітини гризунів. Зокрема, фахівці спостерігали зменшення показників, пов’язаних з пошкодженням клітин: спонтанних скорочень, коливання в рівнях кальцію і вивільнення креатин кінази.

Що цікаво, спостережувані ефекти були тимчасовими, а після припинення впливу електромагнітних полів клітини поверталися у вихідний стан.

Як підсумовує провідний автор роботи професор Колін Прайс (Colin Price), їх експерименти показали, що поля безумовно впливали на живі тканини.

«Атмосферні наднизько частотні поля фактично захищали клітини в стресових умовах, – говорить учений. – Коли біологічні клітини знаходяться в стані стресу, наприклад, через нестачу кисню, атмосферні поля блискавок захищають їх від пошкоджень. Це може бути пов’язано з еволюційною роллю, яку вони відіграли для живих організмів».

Фахівці особливо підкреслюють той факт, що дослідження проводилося на культурах щурячих клітин. Отже, отримані результати не можна автоматично перенести на живих щурів і тим більше інші організми.

Однак, робота вперше демонструє зв’язок між глобальною активністю блискавок і живими клітинами.

На думку Прайса, ці електромагнітні поля, по всій видимості, захищають клітини від ушкодження, «але це вимагає подальших досліджень».

На сьогодні фахівці хочуть вивчити вплив цих полів на інші типи біологічних клітин.

Наукова стаття за підсумками дослідження представлена у виданні Scientific Reports.

Кнопка «Наверх»
Закрыть