Технології

«Електрошапочка» знижує кількість помилок

У новому дослідженні, опублікованому у виданні Neuroscience, психологи Роберт Рейнхарт (Robert Reinhart) і Джеффрі Вудман (Geoffrey Woodman) довели, що можна вибірково маніпулювати нашою здатністю до навчання. За допомогою м’якої стимуляції мозку електричним струмом, можна підвищувати і знижувати розумові здібності, пов’язані з навчанням і вирішенням складних завдань.

stymuliacia_mozku

Як вважають вчені, медійна поверхня мозку відповідає коротким сплеском активності на помилки, які ми допускаємо. Попередні дослідження показали, що цей електричний сигнал «Ой! Помилка!» виходить саме з цієї області мозку і триває лічені мілісекунди після того, як людина робить помилку. Рейнхарт і Вудман вирішили перевірити, чи впливає це явище на здатність мозку вчитися на своїх помилках.

Читайте також: Навчання змінює мозок на молекулярному рівні

Вчені спробували перевірити дві гіпотези: про те, що можна контролювати електрофізіологічні реакції мозку на помилки, а також можливість підвищувати і знижувати інтенсивність специфічних мозкових хвиль.

Для електричної стимуляції мозку вчені використовують еластичну пов’язку з двома електродами: на щоці і маківці голови. Постійний струм від анода проходить через шкіру, м’язи, кістки і мозок, а потім замикає ланцюг через катод. Це один з найбільш безпечних способів неінвазивної стимуляції мозку: піддослідні повідомляли лише про легке поколювання або свербінні протягом перших секунд стимуляції. Крім того, даний метод транскраніальної електростимуляції мозку легко реалізувати в простих пристроях: достатньо лише двох електродів, керуючого чіпа і невеликого акумулятора.

electricthin

Проста електростимуляція мозку може знизити кількість помилок у роботі і підвищити швидкість навчання людини

У ході експериментів вчені протягом 20 хвилин пропускали слабкий постійний струм у різних напрямках: анодний струм, який біжить від електрода на маківці голови до електрода на щоці, а також катодний, біжить від щоки до верхівки. Після 20 хвилин стимуляції піддослідним треба було виконати складне завдання, що вимагає застосування методу проб і помилок: співвіднести кнопки на пульті з певними кольорами, відображеними на моніторі. Завдання безперервно ускладнювалася, до кінця експерименту необхідно було прийняти рішення менш ніж за одну секунду, так що медійна поверхню генерувала безліч сигналів, реагуючи на численні помилки. Дослідники виміряли електричну активність мозку кожного учасника. Це дозволило визначити, чи змінилася активність мозку під впливом електростимуляції.

Читайте також: Як вивчення іноземних мов впливає на мозок людини?

Як виявилося, під впливом анодного струму шип, що показує реакцію на помилку, був значно вищий у 75 % піддослідних. Це знайшло відображення на здібностях людей: вони зробили менше помилок і вчилися на своїх помилках швидше, ніж зазвичай. У свою чергу, катодний струм мав зворотний ефект: люди робили більше помилок і витрачали більше часу на виконання завдання.

Таким чином, тепер існує технологія, яка може зробити людину більш обережною, менш схильною до помилок, більш пристосованою до нових або швидко мінливих ситуацій. На жаль, електрична стимуляція не робить «чарівного» ефекту і не може помітно знизити кількість помилок у людини, яка постійно помиляється або не здатна вчитися. Проте, на тестування результат впливу помітний, більше того, 20 – хвилинна стимуляція підтримує ефект протягом 5 годин. Не виключено, що стимуляція може стати своєрідним «тренуванням» для мозку, а також знайти застосування в лікування різних порушень, наприклад, синдрому дефіциту уваги.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button