Екологія

Земля перетворюється на гігантську вихлопну трубу: вчені з’ясували чому

Нове дослідження Каліфорнійського університету в Ріверсайді показало, що азот, який виділяється машинами, змушує сухий ґрунт виділяти вуглець і відправляти його назад в атмосферу, Що може сприяти зміні клімату.

Промислове виробництво, сільське господарство і, що особливо важливо, транспортні засоби — всі ці галузі людської діяльності активно спалюють викопне паливо, яке виділяє азот в повітря. В результаті рівень азоту в атмосфері Землі збільшився втричі порівняно з 1850 роком. Дослідницька група вирішила дослідити, чи впливає цей додатковий азот на здатність ґрунту утримувати вуглець і перешкоджати йому стати парниковим газом.

“Оскільки азот використовується як добриво для рослин, ми очікували, що додатковий азот сприятиме росту рослин, а також мікробній активності, тим самим збільшуючи вміст вуглецю в ґрунті», — сказав Пітер Хом’як, співавтор дослідження та доцент кафедри екологічних наук Каліфорнійського університету, Ріверсайд.

У посушливому ґрунті, який охоплює більшу частину південної Каліфорнії, вони не бачили нічого подібного.

Натомість команда виявила, що за певних умов додатковий азот спричиняє підкислення ґрунту в посушливих районах та вимивання кальцію. Кальцій зв’язується з вуглецем, і ці два елементи разом залишають грунт. Цей висновок детально описаний у журналі Global Change Biology.

Дослідницька група взяла зразки ґрунту з екологічних заповідників поблизу Сан-Дієго та Ірвіна, які були удобрені азотом під час довгострокових експериментів. Це дозволило вченим точно знати, скільки азоту було додано, і враховувати спостережувані ефекти.

У багатьох випадках азот може змінювати біологічні процеси, які, в свою чергу, впливають на те, як ґрунт зберігає вуглець. Такі процеси містять підживлення росту рослин, а також уповільнення зростання чисельності мікробів, які допомагають розкладати мертві організми в грунті. Дослідники не очікували великого впливу на зберігання вуглецю через абіотичні або небіологічні процеси.

Як правило, ґрунти «протистоять» різким змінам рН, вивільняючи такі елементи, як кальцій, в обмін на кислотність. Оскільки азот підкислював ґрунти на деяких ділянках, які вивчалися в рамках цього дослідження, земля намагалася протистояти цій кислотності, виділяючи кальцій. При цьому частина вуглецю, стабілізованого асоціацією з кальцієм, також була втрачена.

“Це дивовижний результат, тому що основний ефект здається абіотичним”, — сказав Йоганн Пюспок, аспірант Каліфорнійського університету в Ріверсайді з екологічних наук і перший автор дослідження. – Це означає, що голі ділянки грунту без рослинного покриву і з низькою мікробною активністю, які я завжди вважав областями, де мало що відбувається, мабуть, також схильні до забруднення азотом».

Грунт посушливих земель, що характеризується обмеженою здатністю утримувати вологу і низьким вмістом органічних речовин, покриває приблизно 45% площі суші Землі. Вона відповідає за зберігання великої кількості вуглецю в світі.

“Нам потрібно більше інформації про те, наскільки широко поширені такі ефекти підкислення і як вони працюють в умовах не експериментального осадження азоту», — сказав Пюспок. 

Однак, оскільки немає швидкого рішення для цього явища і немає чіткого способу змінити процес після його початку, дослідники рекомендують максимально зменшити викиди, щоб допомогти ґрунту зберегти свої запаси вуглецю.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button