Здоров'я

Фібробласти: їх функція і застосування в косметології

В області естетичної медицини один з пріоритетних напрямків в останні 30-40 років – це вирішення питань корекції вікових змін за допомогою регенеративних біотехнологій. Воно засноване на здатності клітин до регенерації, тобто до самостійного відновлення. Точка прикладання в косметології – шкірні фібробласти. Їх оновлення дозволяє впливати не тільки на регенерацію інших шкірних клітин і структур, а й усувати різні дефекти, в тому числі і вікові зморшки. Відновлюється не просто сама шкіра, а й її молоді властивості. Отже, http://smartcell.com.ua/ читайте в нашій статті.

2-07-11-2016-600-366

Детальніше про фібропласти і їх функції

Фібробласти – це основні клітини сполучних тканин, що походять від стовбурових клітин мезенхіми, що представляє собою зародкову тканину людини і тварин. Вони мають ядро і характеризуються різноманітною формою, в залежності від активності: активні клітини мають велику величину і відростки, неактивні – веретеноподібну форму і менші розміри.

Їх функція полягає в синтезі міжклітинного матриксу сполучної тканини. Матрикс є її основу, яка забезпечує транспорт хімічних елементів і механічну підтримку клітин. Основними компонентами матриксу є білки глікопротеїни, серед яких превалюють колаген, гіалуронова кислота, протеоглікани, еластин, фібрин та інші. Фібробласти шкіри розташовані в її середньому шарі. Вони відіграють значну роль в регенерації епітеліальних клітин, продукуючи багато факторів клітинного росту (тканинні білкові гормони):

  • Трансформуючий (різних типів) – сприяє стимулюванню синтезу колагену і еластину, формування дрібних судин, а також руху фагоцитів до чужорідного елементу.
  • Епідермальний, що прискорює розростання тканин шляхом клітинного поділу і переміщення кератиноцитів, що синтезують кератин (пігмент).
  • Основний – посилює ріст всіх шкірних клітин, вироблення фібронектина, який бере участь в захисних реакціях організму, колагену і еластину.
  • Фактор росту кератиноцитів, який сприяє епітелізації і загоєнню пошкоджених ділянок шкіри.

Фібробласти виробляють і продукують також білки:

  • тінасцін, який бере участь в регулюванні нормального розподілу колагену і еластину в тканині;
  • нідоген і ламінін (пептиди, що входять до складу базальної мембрани шкіри і є для неї будівельним матеріалом);
  • протеоглікани, які грають роль у взаємодії клітин і інші.

Під впливом вільних радикалів і інших чинників відбувається старіння колагенових і еластинових волокон, які піддаються подальшому розщепленню колагеназою (виробляється тими ж фібробластами) і еластазою на складові елементи. Їх молекули використовуються фібробластами для нового вироблення попередників колагену і еластину

Таким чином, функція фібробластів полягає в участі в єдиному замкнутому процесі руйнування-регенерації клітин і волокон.

Використання фібробластів в косметології

Вікові зміни тканин організму

Старіння тканин – це закономірний біологічний системний процес, який починається з 25-30 років і зачіпає всі клітини, в тому числі і шкіри. Однією з основних причин є зниження здатності фібробластів в плані активного синтезу і проліферації в тканинах шкіри, в результаті чого відбувається зниження вмісту їх головних компонентів – гіалуронової кислоти, колагену, еластину, судинної мережі.

Це відбивається на зовнішньому вигляді шкірного покриву. Він стоншується, стає сухішим, бліднішим, відбувається зниження ступеня еластичності і пружності, сповільнюється відновлення жирового бар’єру, утворюються мережа дрібних зморшок, які поступово поглиблюються, відбувається птоз шкіри і формування складок. У той же час функції катаболічного (руйнівного) характеру ще тривалий час залишаються на колишньому рівні. Відповідальні за все ці зміни в основному клітини фібробласти, що є одним з головних компонентів дерми. У віці після 30 років їх кількість знижується в геометричній прогресії кожні 10 років на 10-15%.

Ці процеси протікають нерівномірно в різних зонах шкірної поверхні тіла. Найбільше віковим змінам піддаються відкриті ділянки і місця згинів – обличчя, шия, верхні відділи грудної клітини по передній поверхні (зона «декольте»), кисті, шкіра в області ліктьових і променезап’ясткових суглобів.

Біоінженерія в косметології

Сьогодні, завдяки успіхам біотехнології, з’явилася можливість природним шляхом вплинути безпосередньо на причину вікового в’янення шкірних тканин. Цього вдалося досягти способом збагачення її власними молодими фібробластами, які є будівельниками позаклітинного матриксу.

Трансплантація в шкіру обличчя власних молодих клітин фібробластів здатна ефективно і досить швидко активізувати процеси відновлення і відновлення її структури. Результатом є поліпшення кольору обличчя, гідратації, еластичності і тургору тканин, зникнення дрібних рубчиків, що утворилися в результаті різних шкірних захворювань, зменшення кількості і глибини зморшок.

1-07-11-2016-600-390

Перевагою клітинного омолодження є і те, що трансплантовані фібробласти довгий час (від півроку до півтора років) зберігають функціональну активність в частині посиленого синтезу гіалуронової кислоти, колагену, еластину та інших компонентів матриксної системи шкіри. Протягом цього терміну постійно триває поліпшення її стану.

Клітини для трансплантації одержують з шматочка шкіри діаметром 3-5 мм, взятого з завушної або пупкової області, де шкіра найменше схильна до впливу ультрафіолетового опромінення. Біоптат піддається дослідженню і спеціальній обробці з метою культивування молодих фібробластів в лабораторних умовах протягом 1 місяця, після чого за допомогою ін’єкцій вводиться в необхідні зони. Аутологічні (свої) клітини не сприймаються власною імунною системою як антиген (чужорідні) і, отже, організмом не відриваються, а повноцінно функціонують.

Нерідко вже після першої процедури аутотрансплантації настає помітне поліпшення стану шкіри, а через два тижні після закінчення курсу процедур самі пацієнти вже помічають значне поліпшення тону і контурів обличчя, підвищення тургору і товщини шкіри, зменшення числа зморшок і їх глибини. Через півроку після трансплантації клітин в шкірі визначаються їх групи на тлі збільшення кількості волокон колагену. Протягом півроку глибина зморщок навколо очей зменшується в середньому на 90%, в зонах «декольте» і шиї- на 95%, щік – на 87%, навколо рота – на 55%.

Введення отриманого матеріалу в дерму здійснюється тунельним способом під місцевою анестезією за допомогою нанесення крему з анестетиками на шкіру. Курс лікування складається з 2-х процедур з інтервалом 1-1,5 місяці. Після введення фібробластів вони розподіляються в дермальному шарі невеликими групами і не схильні до мітотичного поділу, що виключає процеси переродження їх в пухлинні клітини.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button