Здоров'я

Фізичні вправи викликають епігенетичні зміни

Навіть нетривалі і не занадто інтенсивні фізичні вправи викликають зміни експресії наших генів. Вперше ученим вдалося зафіксувати трансформації, які відбуваються в ДНК жирових клітин, коли ми займаємося спортом або танцями. Дослідження проводилося вченими Лундського університету (Швеція).

Приємна новина полягає в тому, що зміни які відбуваються в жирових клітинах при фізичній активності, позитивні. Так що, не варто нехтувати порадами лікарів, які рекомендують більше рухатися. Завдяки вправам або танцям, епігенетична модель генів, яка впливає на накопичення жиру, змінюється, і людина стає більш здоровою і, в прямому сенсі слова, нерідко тікає від небезпечних хвороб.

Клітини організму включають ДНК, яка містить генетичну інформацію. Гени людина успадковує, і в більшості випадків вони не можуть бути змінені протягом усього життя. Однак гени мають так звані метильні групи, які впливають на експресію генів – на те, будуть гени включатися чи ні. І ось на метильні групи якраз можна вплинути за допомогою дієт і способу життя в цілому, в тому числі за допомогою фізичних вправ. У цьому випадку відбувається такий процес як метилювання ДНК. Саме це і називають епігенетикою (це відносно нова область дослідження, яка останнім часом все більше цікавить вчених).

У ході дослідження вчені вивчили трансформацію метильних груп в жирових клітинах 23 здорових чоловіків із зайвою вагою, які раніше не займалися фізкультурою. Вік учасників – близько 35 років. За умовами експерименту, чоловіки повинні були тричі на тиждень займатися в спортзалі аеробікою. Проте в реальності чоловіки відвідували спортзал близько 1,8 раз на тиждень. І виявилося, що навіть такої активності вистачило для епігенетичних змін.

Після шести місяців випробувань вчені проаналізували 480 тисяч позицій у геномі чоловіків. Вони побачили, що зміни відбулися в 7000 генів (всього у людини близько 20-25 тисяч генів). Після цього дослідники перевірили метилировання в конкретних генах, пов’язаних з ожирінням і цукровим діабетом другого типу. Там теж відбулися зміни.

На думку вчених, зміни в епігенетиці жирових клітин пов’язані саме з фізичними вправами, які робили чоловіки протягом півроку. Тобто, відносно невелика фізичне навантаження позбавило учасників експерименту від ризику хвороб, пов’язаних з ожирінням.

Отримані дані вчені також підтвердили в лабораторних умовах, шляхом відключення певних генів і зменшення їх експресії. Зміна експресії призвело до зниження накопичення жиру в клітинах і в реальності, і в лабораторних умовах.

Натхнення: rnd.cnews.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button