Земля

Фізики уточнили прогнози по настанні “ядерної зими”

Арсенали всіх ядерних держав повинні містити в собі не більше 100 боєголовок для того, щоб їх застосування не викликало “ядерну зиму” або “ядерну осінь” і не призвело до зникнення людства навіть без удару, йдеться в статті, опублікованій в журналі Safety.

“Маючи сто ядерних боєзарядів, ядерні держави не втратять потенціал стримування, але при цьому уникнуть настання “ядерної осені” і масової загибелі своїх власних громадян. Якщо б ми використовували всього тисячу з наявних у нас боєголовок, а потенційний супротивник не відповів би нам, ми би вбили в 50 разів більше американців, ніж терористи під час атак 11 вересня 2001 року”, — заявив Джошуа Пірс (Joshua Pearce) з Технологічного університету Мічигану в Хафтона (США).

Зброя судного дня

Сьогодні у світі існує дев’ять ядерних держав – п’ять “офіційних”, підписали Договір про непоширення ядерної зброї 1968 року, і чотири “порушники режиму”, явно або побічно заявляли про наявність у них таких боєзарядів. До числа перших відносяться США, Росія, Франція, Британія і Китай, а другі – Індія, Пакистан і КНДР, “відкрито” порушують ДНЯЗ, і Ізраїль з його політикою “ядерної непрозорості”.

За роки холодної війни і локальних конфліктів всі ці країни накопичили величезну кількість ядерних боєзарядів – близько 15 тисяч боєголовок, авіаційних бомб і інших вибухових пристроїв. За поточними оцінками вчених, подібних запасів вистачить для того, щоб повністю стерти все життя з лиця Землі кілька десятків разів.

Тільки 35 років тому фізики і біологи почали замислюватися про те, до яких наслідків призведе обмежена ядерна війна, допустима і застосовувана в рамках російської, і в рамках американської військової доктрини для “деескалації конфліктів і при появі загрози для існування держави.

Як тоді припустили вчені, застосування декількох десятків або сотень атомних боєзарядів могло викликати “ядерну зиму” – різке похолодання клімату, викликане величезною кількістю пилу й сажі, викинутої в атмосферу після ядерних атак. Головною причиною смерті людей у такому сценарії послужить не сам термоядерний удар або радіація, а масовий голод і низькі температури.

Ці прогнози, як розповідає Пірс, були складені Карлом Саганом, відомим астрономом, і його командою за допомогою досить простих комп’ютерів і настільки ж простих моделей. Наприклад, вони не враховували те, як зникнення глобальної торговельної мережі вплине на життя різних країн, їх сільське господарство і критично важливі галузі промисловості.

Математика смерті

Керуючись подібними ідеями, Пірс і його команда оновили модель “ядерної зими” і спробували вирахувати кількість боєголовок, при застосуванні яких наслідки для клімату і населення Землі були б не такими катастрофічними.

Змінюючи кількість ядерних боєзарядів в арсеналах воюючих країн і те, на які цілі вони були спрямовані, вчені оцінювали масу попелу, що виникала в ході таких бомбардувань, і наслідки його попадання в атмосферу.

Як показали ці розрахунки, навіть при повному відобитті відповідної атаки, застосування семи тисяч або однієї тисячі боєголовок призведе до катастрофічних наслідків. Тільки за перший рік після умовного ядерного конфлікту між США і Китаєм “ядерна осінь” і голод знищать близько п’яти мільйонів американців, а число жертв надалі тільки зросте через зруйновання торгових зв’язків.

З цієї причини фізики рекомендують всім ядерним державам обмежити свої арсенали до ста боєзарядів. Їх одночасне застосування раніше завдасть непоправний економічний збиток “умовного противника”, але при цьому воно не викличе ядерної зими і незворотних змін клімату.

“З цієї точки зору, вкрай нераціональним виглядає те, що сьогодні США витрачає мільярди доларів на підтримку ядерного арсеналу, застосування якого заподіє не меншої шкоди для нас самих, ніж для наших потенційних супротивників. У деяких інших країн ситуація ще гірше – для Ізраїлю або Північної Кореї застосування ядерної зброї буде справжнім суїцидом”, — підсумовує Пірс.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button