Земля

Фізики пояснили, чому блискавка має вигнуту форму

Після 50 років досліджень фізики нарешті зрозуміли, чим пояснюється дивна форма блискавки.

Протягом останніх 50 років вчені всього світу сперечалися про те, чому блискавка рухається зигзагами («сходинками») і як це пов’язано з грозовою хмарою в небі. Фізики-дослідники плазми з Університету Південної Австралії знайшли відповідь на обидва ці питання.

Блискавка виникає, коли електрони стикаються з молекулами кисню з достатньою енергією, щоб створити високоенергетичні синглетні дельта-молекули кисню, пояснюють вчені. Після зіткнення “відірвані” електрони утворюють високопровідну “сходинку” – яка спочатку світиться. Вона перерозподіляє електричне поле в просторі, що формує наступні «сходинки».

Провідний стовп, що з’єднує першу “сходинку” з хмарою і сходинки між собою, залишається темним. Це пов’язано з тим, що тут електрони приєднуються до нейтральних молекул кисню з подальшим негайним відривом електронів синглетними дельта-молекулами.

Дослідники відзначають, що розуміння природи формування і поширення блискавки дозволить поліпшити захист літаків і будівель від цього природного явища.

Поліпшення блискавкозахисту так важливо зараз через збільшення кількості екстремальних погодних явищ, викликаних зміною клімату. Крім того, хоча розробка екологічно чистих композитних матеріалів в літаках підвищує ефективність використання палива, ці матеріали значно збільшують ризик пошкодження від блискавки. Джон Лоук, ад’юнкт-професор Університету Південної Австралії


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button