Земля

Названа причина давньої смертоносної епідемії

Міжнародна група вчених з’ясувала, що перша в історії людства пандемія чуми — Юстиніанова чума — була викликана відразу кількома штамами бактерії Yersinia pestis, а не одним різновидом збудника. Про це повідомляється в прес-релізі на Phys.org.

Дослідники проаналізували останки померлих через захворювання під час пандемії і похованих у Німеччині, Франції та Іспанії. Вони також вивчили скелети людей, похованих у той же період у Великобританії, щоб визначити, чи торкнулася хвороба Британські острови. Фахівці змогли реконструювати геном чумної палички, виділивши ДНК мікроорганізму з кісток у восьми випадках з 21.

Виявилося, що пандемія дійсно досягла Великобританії. Також було виявлено незвично велика кількість різновидів чумної палички. Всього фахівці знайшли вісім штамів, які були тісно пов’язані один з одним. Проте досі не відомо, який саме штам став причиною пандемії, хоча вважається, що він спочатку виник у Центральній Азії задовго до початку Юстиніанової чуми.

Юстиніанова чума спалахнула в 541 році під час правління візантійського імператора Юстиніана I. Епідемія швидко поширилася по всій Азії, Північній Африці і Європі, прийнявши характер пандемії. Згідно з історичними свідченнями, в Константинополі щодня вмирали близько 10 тисяч осіб.

Кнопка «Наверх»
Закрыть